N-au fost grupele Ligii Campionilor, dar pot fi grupele Cupei EHF! Mors-Thy Handbold – HCM Constanța 26-27 în prima manșă

HCM Constanța nu a prins grupele Ligii Campionilor în acest sezon, dar are toate șansele să joace în aceeași fază a competiției în a doua întrecere europeană ca valoare, Cupa EHF. „Marinarii” au jucat în această după-amiază, la Nikobing (Danemarca), prima manșă cu Mors-Thy Handbold, contând pentru turul trei din Cupa EHF. De fapt, prima partidă decisivă pentru accederea în faza grupelor, acolo unde vor ajunge 16 echipe din Europa.

Prima repriză a fost echilibrată, însă HCM-ul a profitat de experiența europeană pe care o are la activ (n.r. joacă neîncetat în cupele europene din 2001) și a avut mai mult inițiativa. Cu puțin timp înainte de finalul primei reprize, campioana României a condus cu 13-10, dar gazdele au făcut eforturi pentru a rămâne aproape de trupa lui Zvonko Sundovski. Astfel, „marinarii” au intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 13-12. După pauză, danezii au reușit chiar să treacă peste HCM și au avut 16-15 sau 18-17, dar finalul a aparținut Constanței care a încercat să obțină un scor cât mai bun înaintea meciului doi. De la un minutul la altul, tabela de marcaj a arătat astfel în favoarea constănțenilor: 22-20, 25-22, 27-23, diferența după cele 60 de minute fiind însă minimă, scor 27-26. Rezultatul final îi asigură în mare pare campioanei României calificarea în faza grupelor EHF, acolo unde ar mai putea ajunge Montpellier, Fuchse Berlin sau Skjern, care au câștigat la rândul lor jocurile din prima manșă a turului trei.

Manșa retur dintre HCM și formația daneză este pe 1 decembrie, la Constanța. Mâine, de la ora 20:00, va juca și a doua reprezentantă a României în Cupa EHF, Știința Bacău, care va disputa prima manșă în Suedia, în compania formației IFK Kristianstad. De menționat că formația lui Eliodor Voica încearcă să ajungă pentru al doilea an consecutiv în grupele competiției.

Publicat: 23 11. 2013, 18:05
Actualizat: 23 11. 2013, 18:06