MONDIAL 2017 | Spania a intrat în viteză și a surclasat Slovenia în bătălia pentru locul 1 în Grupa B. Se știu primele patru meciuri din optimile de finală

Tabloul optimilor de finală a început să se contureze, după ce meciurile din Grupele A și B s-au încheiat. Dacă Franța a terminat în frunte în grupa de la Nantes încă de acum 2 zile, în schimb, în Grupa B lupta s-a dat până la ultimul meci între Spania și Slovenia. Ibericii au făcut o partidă fantastică în apărare și au zburdat pe contraatac, astfel că după 30 de minute aveau deja un avans de 8 goluri: scor 18-10. Dar Spania nu a redus ritmul de joc nici după pauză și s-a desprins la 23-12 (min. 37). Slovenia a fost ținută la respect până la final, având în vedere că nu s-a apropiat la mai mult de 8 goluri. Spania s-a impus cu 36-26 și a ales drumul către marea finală pe partea de tablou cu Danemarca. De remarcat faptul că în acest joc Spania a înscris nu mai puțin de 15 goluri pe contraatac!

Tot din Grupa B s-au mai calificat Macedonia și Islanda, care au terminat la egalitate, 27-27. Deși a avut același număr de puncte cu Islanda, Tunisia a ratat calificarea la golaveraj. Ar fi avut nevoie de un succes la 17 goluri cu Angola, dar a câștigat numai la 9 goluri, 43-34.

În Grupa A, doar partida Rusia – Brazilia a avut o miză, ocuparea locului 3. Fără Atman accidentat, Rusia a reușit totuși să învingă Brazilia cu 28-24. Franța a terminat cu maximum de puncte după succesul cu 26-25 în fața Poloniei. Într-o altă partidă, Norvegia a întrecut Japonia cu 38-23.

• Astfel, au fost definitivate și primele patru jocuri din optimile de finală, programate sâmbătă: Franța – Islanda, Rusia – Slovenia, Spania – Brazilia, Norvegia – Macedonia

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 20 01. 2017, 00:42
Actualizat: 20 01. 2017, 15:49