Mondial 2017 | Au apărut și surprizele! Chile cu Mateo Garralda pe banca tehnică a învins una din adversarele României în preliminariile Campionatului European din 2018

În ziua a 3-a a Campionatului Mondial de handbal masculin din Franța au apărut și primele surprize. Cel mai neașteptat rezultat a fost la partida Chile – Belarus (32-28). Sud-americanii au stat mai tot timpul aproape de adversara României în preliminariile Campionatului European din 2018, iar în ultimele 10-12 minute au făcut un meci extraordinar. De la 21-24, trupa lui Mateo Garralda, fostul antrenor al Științei Bacău, a întors scorul și a câștigat cu 32-28. Rodrigo Salinas, jucător la Steaua în sezonul 2014-2015, a marcat nu mai puțin de 8 goluri.

Un alte rezultat venit contrar calculelor hârtiei a fost la Qatar – Egipt 20-22. Vicecampionii mondiali nu mai sunt echipa de acum 2 ani. Spaniolul Rivera a venit la Mondialul din Franța cu mai puțini „naturalizați”, astfel că forța echipei a scăzut vizibil. Dintre jucătorii care au dus greul în 2015 au supraviețuit Saric și Capote.

Suedia, Franța, Danemarca și Suedia au câștigat fără probleme partidele care le-au susținut în compania unor adversari inferiori. Meciul zilei a fost Germania – Ungaria (27-23), în care Uwe Gensheimer a înscris nu mai puțin de 13 goluri, iar Silvio Heinevetter a făcut o primă repriză fantastică, având un procentaj de 50%. Jocul a avut foarte mult suspans. Germania s-a desprins în prima repriză la 16-9 (min. 29), dar Ungaria a revenit în partea secundă și a stat la un gol în spatele adversarei vreme de 16 minute. Pe final, campionii europeni au avut însă nervii mai tari și au obținut două puncte importante.