Momentul de satisfacție al „tigrilor”! CSM București a câștigat Cupa Challenge la handbal masculin

CSM București a oprit trofeul Cupei Challenge în România, după ce a învins Madeira Andebol SAD în partida retur cu 26-20. În tur, scorul a fost egal, 22-22.

• CSM București este a cincea echipă din România care câștigă trofeul după Steaua, UCMR Reșița, HC Odorhei și Potaissa Turda.

CSM București nu a prins un sezon grozav, a ratat finala mare în Liga Națională, a fost și în afara turneului Final Four, ca să nu mai amintim de eșecurile la feminin, astfel că obținerea trofeului în Cupa Challenge a devenit obiectivul de „salvare”.

Întorși cu rezultat pozitiv din Madeira, „tigrii” au intrat foarte motivați în teren, iar cu o apărare bine așezată, destul de compactă, au luat avans chiar din debutul jocului. Atacul a găsit uneori greu soluții prin apărarea avansată până la centru a formației portugheze, dar defensiva a produs câteva goluri ușoare pe contraatac și faza a doua, astfel că CSM s-a desprins la 8-1 (min. 19). Într-o atmosferă destul de liniștită, într-o sâmbără după-amiază, reprezentanta României a dat senzația că defilează, iar după ce a atins și difereNța de opt goluri, 12-4 (min. 26), a intrat la cabine cu 16-9.

După pauză, gazdele au intrat destul de relaxate, Madeira a marcat cinci goluri la rând, iar finala, sala, tot ce a mișcat în jurul acestei întâlniri s-au animat. Psihologic, adversarii au câștigat multă încredere și au oferit mari emoții taberei CSM București până spre minutul 50, când diferența a jonglat între 2-3 goluri.

Spre final, Paulo Pereira a betonat apărarea până și la nivelul extremelor, unde a trimis doi pivoți. În atac, frații Esteki au deblocat jocul ca-n vremurile bune de la Dinamo și au făcut diferența. CSM București a luat din nou avans, de această dată decisiv. La sfârșitul celor 60 de minute, reprezentanta României s-a impus cu 26-20, iar băieții termină sezonul cu un obiectiv îndeplinit.

CSM București – Madeira Andebol SAD 26-20 (16-9)

Krupa, Maggaiz – portari; Texeira 4, S. Esteki 5, Militaru, Georgievski 4, Grigore, Rotaru 6, Șomlea, Vrazalic, Ramba, A. Esteki 5, Onyejekwe, Bera, Pozzer, Mănescu 2. Antrenor: Paulo Pereira

Silva, Capdeville, Hugo – portari; Lima 1, Soares 1, Martins, Ribeiro 5, Santos 4, Landim, Antonio Nogueira 3, Sousa, Miranda 1, Semedo 5, Peneda, Pereira. Antrenor: Paulo Fidalgo

Publicat: 18 05. 2019, 16:05
Actualizat: 18 05. 2019, 17:11