Moment unic la partida Dunărea Brăila – CSM București. Cum a reușit antrenorul Florentin Pera să comunice cu elevele lui, după ce a fost trimis în tribună

CSM București își continuă parcursul de regularitate din Liga Națională, reușind sâmbătă să obțină a 12-a victorie consecutivă din tot atâtea meciuri disputate. Campioana României s-a impus cu 28-17 pe terenul echipei Dunărea Brăila, după ce a condus cap-coadă acest joc.

Deși la prima vedere partida arată că nu a avut istoric, jocul a oferit celor care au urmărit la TV un moment inedit în Liga Națională. Antrenorul Florentin Pera a fost descalificat după nici 15 minute de joc, în urma unor proteste, transformate în cuvinte dure pentru arbitrele Stancu și Năstase, la scorul de 8-4. Dunărea Brăila a rămas într-o situație dificilă, având în vedere că nu a avut nici antrenor secund pe banca tehnică.

Florentin Pera a încercat să țină legătura cu echipa din tribună, prin intermediul telefonului mobil. La fiecare time-out, antrenorul a vorbit direct cu o jucătoare, cu Alina Vătu, care a avut misiunea de a transmite mai departe indicațiile! Brăila nu a putut face față însă echipei CSM București, care a avut un avans și de 13 goluri în repriza secundă.

Într-o altă partidă din etapa a 12-a, Rapid București a pierdut pe teren prorpriu cu CSM Bistrița cu 29-22.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?