Moment special în Sala Polivalentă, la meciul CSM București – Esbjerg, cu Helmut Duckadam și Miodrag Belodedici în prim-plan!

Moment special în Sala Polivalentă, la meciul CSM București - Esbjerg, cu Helmut Duckadam și Miodrag Belodedici în prim-plan!
Vezi galeria foto - 6 poze

Helmut Duckadam și Miodrag Belodedici au fost prezenți duminică după-amiază în Sala Polivalentă din București, la meciul CSM București – Esbjerg, din returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Prezența celor doi a fost cu atât mai specială cu cât ea s-a produs chiar pe 7 mai, atunci când steliștii au celebrat împlinirea a 37 de ani de la finala istorică de la Sevilla, când echipa din Ghencea a cucerit Cupa Campionilor Europeni, învingând Barcelona pe stadionul „Ramon Sanchez Pizjuan”, după executarea loviturilor de departajare.

Acest moment a fost marcat de crainicul acestui meci, care, în timpul primului time-out din prima repriză, a anunțat că cei doi eroi de la Sevilla sunt prezenți în sală în această zi specială, moment în care ei s-au ridicat în picioare și au fost aplaudați la scenă deschisă de către spectatorii prezenți la această partidă.

Anterior acestui meci, Miodrag Belodedici a fost prezent la meciul de fotbal, din Liga 2, dintre Steaua și Oțelul Galați, cu ocazia căruia la stadionul din Ghencea a fost organizată o ceremonie specială pentru foștii fotbaliști din generația 1986. În schimb, Helmut Duckadam nu a dorit să participe la acest moment și și-a explicat decizia în dimineața zilei de duminică, cu doar câteva ore înaintea acelui eveniment.

Nu merg (n.r – în Ghencea) pentru că nu mi se pare normal. În momentul în care Clubul Armatei va hotărî să ne invite împreună cu soțiile la un restaurant să sărbătorim 7 mai, cu cea mai mare plăcere voi fi prezent.

Să merg pe un stadion gol sau negol, să mă scoată la centrul terenului pentru 10 minute și să-mi dea o diplomă… nu cred că asta merităm. În altă ordine de idei, m-am săturat să fiu folosit în folosul politic și altele. Au trecut acele vremuri în care eram ușor de păcălit.

Eu sper să organizeze Bumbescu. Are o locație, sponsori și de toate, dar nu e o problemă dacă punem și noi 200-300 de lei, stăm cu familia într-o seară, ne mai aducem aminte de amintiri. M-aș bucura și aș fi primul prezent”, a spus Helmut Duckadam în mod public.

Publicat: 07 05. 2023, 18:09