Moment istoric pentru HCM. Constanța a obținut cea mai clară victorie din ultimii 4 ani în grupele unei competiții europene

• HCM Constanța s-a impus cu 31-22 în fața echipei Sporta Hlohovec, în primul meci din grupa D a Cupei EHF

HCM Constanța nu a mai prins grupele Ligii Campionilor în acest sezon, dar s-a reorientat din mers și a găsit o nouă oportunitate de a se afirma în Europa, în Cupa EHF. A doua competiție europeană ca valoare a fost reformată din 2012, în sensul că se desfășoară pe același format cu Liga Campionilor, astfel că interesul a crescut și în acest caz.

Echipa pregătită de Zvonko Sundovki nu a stat prea mult pe gânduri în fața slovacilor de la Sporta Hlohovec (Slovacia), primul adversar din grupa D, și a apăsat pe accelerație chiar din primele minute. HCM Constanța s-a desprins ușor în debutului meciului, scor 6-1, dar și-a oferit și un moment de relaxare prematur, speculat de oaspeți. Slovacii au restabilit egalitatea la 9-9. Chemați la ordine de antrenorul macedonian, „marinarii” au reluat asaltul, iar până la pauză au reușit să refacă diferența de cinci goluri (17-12).

21 de intervenții a avut Mihai Popescu în poarta HCM-ului

În partea secundă, campionii României și-au ținut la respect adversarii și nu le-au mai oferit nicio șansă să revină în joc. Portarul Mihai Popescu a prins 30 de minute la cel mai înalt nivel, astfel că tot jocul s-a simplificat. Constanța s-a desprins lejer până la zece goluri, scor 29-19. La final a înregistrat, așadar, cea mai clară victorie din Europa în faza grupelor, scor 31-22. Un succes mai clar al Constanței s-a consemnat pentru ultima dată în sezonul 2009-2010, când a câștigat la Buzău cu 34-23 în fața grecilor de la PAOK Salonic.

Alexandru Șimicu a fost principalul marcator din tabăra gazdelor, cu nouă goluri. Au mai înscris: Toma 8, Csepreghi, Criciotoiu 3, Buricea 2, Novanc, Șomlea, Stavrositu și Cristescu – câte 1 gol. În urma acestui rezultat, HCM s-a lansat în bătălia pentru calificarea în sferturile de finală și așteaptă cu încredere următoarea partidă cu Chambery, care va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare în Franța.

Publicat: 09 02. 2014, 14:05
Actualizat: 09 02. 2014, 21:19