Moment înspăimântător la partida România – Argentina, la Mondialul de handbal tineret din Rusia. Tricolorele au maximum de puncte după două jocuri

Naționala de handbal feminin a obținut a doua victorie la Campionatul Mondial de handbal tineret (sub 20 de ani) din Rusia, după ce s-a impus cu 23-17 (17-6) în fața Argentinei. Spre finalul partidei, Sonia Vasiliu s-a accidentat destul de rău, fiind scoasă cu targa din teren.

România se află în grafic la turneul final care se desfășoară la Moscova, dar în jocul secund cu Argentina a avut un joc oscilant. În prima repriză, tricolorele au avut o evoluție destul de sigură, cu o apărare bine așezată, cu un joc în viteză și cu o eficiență foarte bună în fața porții. Primele 30 de minute au fost câștigate cu 17-6, perioadă în care selecționerul Ion Crăciun a început să facă schimbări în primul „7” încă de la mijlocul reprizei.

În partea a doua, naționala s-a deconectat, a început să greșească foarte mult (17 erori în total), iar „diferența” s-a diminuat substanțial. Problemele au fost în atac, unde România a reușit să-i marcheze Argentinei doar 6 goluri, dintre care două au venit la ultimele atacuri. Evoluția din partea secundă a venit ca un avertisment pentru echipa României, care nu-și va permite o asemenea cădere și în partidele cu adversari de alt calibru, întrucât s-ar putea să o coste decisiv. De altfel, antrenorul Ion Crăciun a luat imediat atitudine, iar la finalul jocului le-a băgat pe jucătoare într-o scurtă ședință, chiar pe teren.

• România – Argentina 23-17 (17-6)
  • Dumanska, Curmenț, Ion – portari; Severin, Taivan, Dindiligan 1, Craiu 1, A. Ilie 4, Vasiliu, Laslo 6, Dache 2, Stoicănescu 2, F. Ilie 1, Corban, Polocoșer 3, Ostase 3

Evoluția oscilantă a României a trecut pe finalul jocului în plan secund, având în vedere că Sonia Vasiliu a trecut prin câteva momente cumplite. În minutul 59, doctorii i-au făcut chiar manevre de resuscitare, iar după câteva minute de îngrijiri, handbalista a părăsit terenul pe targă.

Marți, România are zi de pauză, urmând să revină în scenă miercuri, într-o partidă cu Egipt care va începe la ora 10:00.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 04 07. 2016, 19:51
Actualizat: 06 07. 2016, 12:59