Misiune imposibilă 3! Măgura Cisnădie a pierdut al treilea meci la rând la scor în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a pierdut cu 26-18 în fața echipei Storhamar (Norvegia), într-un meci susținut pe teren propriu în cadrul Grupei A a Cupei EHF. A fost al treilea meci la rând pierdut de reprezentanta României la o diferență de cel puțin 8 goluri. Șansele de calificare în sferturile de finală au fost compromise total.

• Măgura Cisnădie are golaveraj minus 45 de goluri, asta însemnând o medie a înfrângerilor la 15 goluri diferență

Echipa pregătită de Alexandru Weber a avut o altă misiune imposibilă, în condițiile în care a avut 11 jucătoare la dispoziție. Iar trei dintre acestea au avut la rândul lor probleme medicale. De această dată, Măgura Cisnădie a rezistat mai bine, în cea mai mare parte a jocului diferența fiind de 2-3 goluri în favoarea echipei norvegiene. Diferența de opt goluri a fost realizată în ultimele minute ale partidei, când fetele lui Alexandru Weber nu au mai avut forța să țină pasul cu adversara.

Oan Țiplea, autoare a 12 goluri în meciul de campionat cu U cluj la mijlocul săptămânii, nu are drept de joc în Cupa EHF. Fără șanse de a progresa în cupele europene, Măgura mai are obiectiv doar pe plan intern, unde ocupă locul 3 în Liga Națională, la finalul turului.

Măgura Cisnădie – Storhamar 18-26 (7-10)

Dias Moreschi, Voicu – portari; Matei, Boljevic 5, Hoha 3, Moldovan 6, Araujo 2, Tomescu 1, Gatzel, Da Silva 1, Apetrei 3

Linden, Masson – portari; Aambakk 5, Loke 6, Skinnehaugen 3, Folkvord, Mortvedt, Venn 4, Enkerud 3, Solberg Svele, Fredriksson, Riegelhuth 3, Nestaker 2

Publicat: 19 01. 2019, 19:36
Actualizat: 19 01. 2019, 19:37