„Minunea” a ținut o singură zi! Înfrângere pentru România în meciul doi de la Scandinavian Open! Suedia – România 35-29

UPDATE Tricolorii nu au mai reușit surpriza și în a doua partidă de la Scandinavian Open și s-au declarat învinși în fața Suediei, scor 29-35.

După o primă repriză bună, terminată în avantaj de România (17-15), oamenii lui Eliodor Voica au cedat inițiativa și au pierdut repriza secundă la o diferență de 8 goluri (20-12).

În ultima zi a turneului, România va înfrunta Polonia.

Naționala masculină de handbal masculin a obținut aseară, la Larvik, o victorie de moral în cadrul turneului Scandinavian Open. În partida de debut, România a învins cu 29-27 reprezentativa Norvegiei, mult mai bine cotată în Europa în acest moment. Tricolorii au fost în avantaj pe toată durata celor 60 de minute, conducând și cu șapte goluri diefrență, 26-19 (minutul 48). La pauză, România a intrat la cabine cu 15-12. Alexandru Șimicu a fost principalul marcator al naționalei, cu șase goluri. Eliodor Voica a contat aseară pe următoarea formație: Marocico, Șelaru, Grigoraș – portari; Grasu, Talaș 2, Acatrinei 5, Asoltanei 1, Iancu 3, Mihalcea 5, Câmpan 2, Șimicu 6, Criciotoiu, Cristescu, Ramba 1, Rotaru 1, Florea 1.

În cealaltă partidă a zilei de ieri, Suedia s-a impus cu același scor, 29-27, în fața Poloniei.

Publicat: 05 06. 2013, 21:03
Actualizat: 05 06. 2013, 21:04