Minaur Baia Mare s-a calificat între cele mai bune patru echipe din European Handball League!

Handbalistele baimarene inaintea meciului de handbal feminin dintre Minaur Baia Mare si CSM Bucuresti, contand pentru Liga Florilor, desfasurat fara spectatori in Sala Dumitru Popescu Colibasi din Brasov, miercuri 13 ianuarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Minaur Baia Mare s-a calificat între cele mai bune patru echipe din European Handball League. Formația pregătită de Costică Buceschi a eliminat Dunărea Brăila cu o dublă victorie. După 31-24 în tur, s-a impus și în retur cu 27-25.

Minaur Baia Mare este la prima mare performață din ultimii 5 ani, după ce în 2016 a ajuns până în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Dunărea Brăila nu s-a putut baza nici la meciul retur pe Elena Dache, una dintre jucătoarele cheie ale echipei.

Minaur Baia Mare și-a asigurat calificarea în mare proporție încă după partida tur, în urma unui succes convingător la 7 goluri. Dunărea Brăila nu a venit însă în excursie, ci a vrut să iasă din competiție cu capul sus. Și a reușit, după un sezon în care a lăsat în afară ale echipe importante, în frunte cu Viborg.

Formația lui Neven Hrupec a început mai bine partida și s-a desprins la 4-1 după primele minute. Dar Minaur Baia Mare a avut imediat reacție. Trio-ul Kovacevic – Laslo – Blohm, centrul de greutate al echipei din acest sezon, și-a intrat rapid în rol.

Cristina Laslo are performanțe cu Minaur Baia Mare chiar din primul sezon. © FOTO: Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES

În acest sezon, în Liga Campionilor a fost un alt derby românesc, CSM București – SCM Rm. Vâlcea, iar oscilația a fost mare de la jocul tur, la cel retur. „Tigroaicele” au câștigat în deplasare cu 9 goluri, dar au avut emoții mari cu calificarea în retur. Baia Mare și-a făcut bine lecțiile din acest punct de vedere, după un succes clar în tur, și nu a lăsat garda jos.

Trupa lui Costică Buceschi nu și-a lăsat adversara niciodată să se desprindă la mai mult de 3 goluri. Iar Brăila a avut conducerea jocului doar până la pauză, perioadă în care Kanaval a fost bine pusă în valoare la 9 metri.

După 13-14 la pauză, Baia Mare a avut controlul aproape permanent în partea secundă, fără a reuși însă să se desprindă decisiv. Minaur a avut la rândul ei o diferență maximă de 3 goluri, pentru prima dată în minutul 44 (scor 22-19). Gazdele și-au făcut meciul ușor, iar antrenorul Buceschi a fost în situația în care a putut să ruleze tot lotul.

La final, Minaur Baia Mare a câștigat cu 27-25 și s-a calificat mai departe cu scorul de 58-49 la „general”. Victoria băimărencelor în acest derby românesc a fost fără dubii.

Minaur Baia Mare – Dunărea Brăila 27-25 (13-14)

Idehn, Enache; Kovacevic 7, Lavko 4, Laslo 4, Seraficeanu 3, Blohm 2, Araujo 2, Tănăsie 1, Burlachenko 1, Fujita 1, Popa 1, Polocoșer 1, Cioca, De Souza, Borș.

Șerban, Nenezic; Kanaval 6, Udriștioiu 5, Zamfirescu 4, Dmitrovic 4, Czeczi 3, Lima de Araujo 2, Safta 1, Bucur, Milic, Ichim, Coteț, Epureanu

Publicat: 03 04. 2021, 14:35
Actualizat: 03 04. 2021, 15:10