Minaur Baia Mare a învins SCM Rm. Vâlcea în primul mare derby al returului în Liga Florilor și a eliminat-o din lupta pentru titlu

handbalistele baimarene Christina Blohm Linn si Ana-Maria Tanasie se bucura dupa meciul de handbal feminin dintre HC Dunarea Braila si CS Minaur Baia Mare, contand pentru Liga Florilor, desfasurat fara spectatori in Sala Ioan Kunst Ghermanescu-Polivalenta din Bucuresti, miercuri 11 noiembrie 2020. © FOTO:Sabin Malisevschi/SPORT PICTURES

Minaur Baia Mare a învins SCM Rm. Vâlcea în primul mare derby al returului în Liga Florilor cu scorul de 31-30. În urma acestui rezultat, formația lui Florentin Pera a ieșit din lupta pentru titlu.

CSM București a avut serios de tras pentru a învinge HC Zalău, cu scorul de 29-27.

Bătălia pentru titlu continuă între CSM București și Minaur Baia Mare, cele două formații fiind despărțite de 3 puncte. SCM Rm. Vâlcea este la 10 puncte de „tigroaice”, având și un meci mai puțin disputat.

CSM București și SCM Rm. Vâlcea au ținut capul de afiș în ultimii ani în Liga Florilor. Minaur Baia Mare este pe cale însă să schimbe ierarhia în acest sezon, după ce a învins ultima campioană a României și în retur.

În jocul din toamna trecută, Minaur a profitat de faptul că Vâlcea a fost răpusă de cazurile de Covid-19 și i-a luat fața. În retur, formația lui Costică Buceschi a demonstrat că tot ce a realizat în acest sezon nu a deloc întâmplător.

SCM a început foarte tare acest derby, iar în 13 minute de joc a luat un avans de 5 goluri (11-6). Marta Batinovic a intrat în poartă cu 4 parade, iar Vâlcea și-a surprins adversara cu jocul în tranziție. Pe faza a doua și contraatac, fetele lui Florentin Pera au înscris mai bine de 50% din goluri.

Minaur a intrat mai greu în joc, dar Costică Buceschi a solicitat time-out și a remediat problemele. Filippa Idehn a prins prima minge în minutul 15, iar din acest moment Baia Mare a avut și poartă.

Dacă Vâlcea ar fi avut și rezerve la nivelul titularelor, ar fi putut să spulbere azi Minaur. Doar că nu le-a avut, iar primul „7” a obosit și nu a mai putut susține același ritm și în partea secundă a primei reprize. După cinci ocazii ratate, Baia Mare a egalat la 12-12 în minutul 27. SCM a plecat însă în avantaj la cabine, grație portarului Marta Batinovic care a închis poarta pe final de repriză.

Vâlcea a ratat 7 metri la 30-29 în minutul 57

Portarul din Muntenegru nu a mai apărat la fel însă și în partea secundă. În același timp, Jovana Kovacevic a redevenit acel inter stânga care a strălucit în acest sezon. Minaur a egalat imediat după pauză, apoi a preluat și controlul jocului. Nu s-a desprins la mai mult de 2 goluri, dar a pus Vâlcea în situația de a alerga mai mereu după egalare.

Pe finalul jocului, în momente cheie, Daciana Hosu a apărat două mingi importante, cu care a ajutat Vâlcea să revină în avantaj. În minutul 55, SCM a luat din nou avantaj de 2 goluri (29-27). Momentul culminant s-a consumat în minutul 57. La scorul de 30-29 pentru Vâlcea, Idehn a ghicit-o pe Fraga Fernandez la o aruncare de la 7 metri. Minaur a egalat în minutul 59 și a preluat și conducerea în ultimul minut, prin Burlachenko (31-30). Vâlcea a avut ultimul atac, dar nu a mai avut puterea să înscrie și a ieșit astfel din lupta pentru titlu.

În schimb, Minaur Baia Mare a primit un mare impuls înaintea turneului Final Four din European Handball League, pe care îl va organiza la sfârșitul săptămânii viitoare.

Alte rezultate: CSM Galați – Măgura Cisnădie 20-29, Rapid București – Dunărea Brăila 29-24, CSM Slatina – Gloria Bistrița 23-24, Gloria Buzău – SCM Craiova 23-19

Publicat: 01 05. 2021, 18:56