Minaur Baia Mare a învins Rapid București în derby-ul zilei în Liga Florilor. Măgura Cisnădie a relansat bătălia pentru locul 4

Meciul de handbal feminin dintre CS Rapid Bucuresti si CS Minaur Baia Mare, din etapa 18 a Ligii Nationale, disputat la sala Rapid din Bucuresti, sambata, 29 februarie 2020.© FOTO: Vasile Mihai Antonio/Sport Pictures

Minaur Baia Mare a învins Rapid București în derby-ul zilei în Liga Florilor. Formația lui Costică Buceschi s-a impus cu 25-21 și se menține la 3 puncte în spatele echipei CSM București.

Într-un alt meci de mare interes, Măgura Cisnădie a întrecut Gloria Buzău cu 22-20 și a relansat bătălia pentru locul 4.

CSM București și SCM Rm. Vâlcea au obținut victorii la pas în disputele cu Activ Ploiești, respectiv CSM Slatina.

Minaur Baia Mare a învins Rapid București în derby-ul zilei în Liga Florilor

Etapa a 17-a în Liga Florilor a avut cap de afiș partida dintre Rapid București și Minaur Baia Mare. În tur, cele două echipe au terminat cu scorul de 26-26. Apoi, antrenorul Costică Buceschi a fost nevoit să-și înfrunte din nou fiica, pe Eliza Buceschi, aflată în tabăra echipei bucureștene.

Minaur Baia Mare a făcut o primă repriză foarte bună, reușind să câștige în acest interval cu 16-10. Apărarea a făcut diferența, după ce a câștigat multe mingi și a lansat contraatacuri tăioase. 50% din goluri au venit de la extremele Fujita (4), Tănăsie (3) și Araujo (1).

În partea secundă, Rapid a început să recupereze din terenul pierdut, reușind să se închidă mai bine în apărare. Gabriela Dobre a intrat în poartă și a fost foarte inspirată. În atac, Albertina Kassoma a fost de neoprit când a avut mingea. De la 19-12 pentru Minaur, Rapid s-a apropiat la 2 goluri în minutul 53 (22-20), iar ceva mai târziu a avut chiar atacul de a veni la un gol. Formația lui Costică Buceschi a gestionat însă foarte bine finalul, iar un gol reușit de Cristina Laslo în minutul 58, la scorul de 23-21, a  rezolvat problema învingătoarei.

Rezultatele Etapei a 17-a

Într-o altă partidă, Măgura Cisnădie a învins Gloria Buzău cu 22-20. Echipa lui Ovidiu Mihăilă a pierdut primele două jocuri din turneul de la Bistrița, astfel că a premis formațiilor Măgura, Dunărea Brăila și Gloria Bistrița să se apropie la mai puțin de o victorie. În acest moment s-a relansat și lupta pentru locul 4, ultimul care asigură prezența în cupele europene, fără a lua în calcul un eventual wildcard.

CSM București a fost prea puternică pentru tânăra echipă de la Activ Ploiești. © FOTO:Alex Nicodim/SPORT PICTURES

Dacia Mioveni – U Cluj 29-26

HC Zalău – Gloria Bistrița 26-29

CSM Galați – Dunărea Brăila 16-23

CSM Slatina – SCM Rm. Vâlcea 25-35

Gloria Buzău – Măgura Cisnădie 20-22

Activ Ploiești – CSM București 17-32

Rapid București – Minaur Baia Mare 21-25

Publicat: 27 04. 2021, 20:38