Minaur Baia Mare a învins Astrakhanochka în European Handball League și este bine poziționată pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției

Meciul de handbal feminin dintre CS Minaur Baia Mare si Storhamar din Norvegia, din grupele EHF European League, disputat la Sepsi Arena din Sfantu Gheorghe, sambata, 9 ianuarie 2021. © FOTO:Dan Potor/ Sport Pictures

Minaur Baia Mare a învins Astrakhanochka cu scorul de 30-27, într-un meci din Grupa C în European Handball League și continuă cursa de calificare în sferturile de finală ale competiției.

Minaur Baia Mare a învins Astrakhanochka în European Handball League

Minaur Baia Mare avea de luat o revanșă după înfrângerea din partida tur, la 6 goluri diferență, cu 33-27. Dar în primul rând avea nevoie de o victorie pentru a rămâne cu șanse reale în lupta pentru calificarea în „sferturi” și, de ce nu, chiar pentru câștigarea grupei.

Echipa lui Costică Buceschi a început însă fără ritm jocul, iar după numai 8 minute s-a văzut condusă cu scorul de 6-2. Antrenorul a fost nevoit să ia primul time-out destul de devreme, dar reprezentanta Rusiei a continuat să evolueze dezinvolt, chiar dacă a venit în România fără două din cele mai importante jucătoare, Sabirova și Samokhina. Portarul Kira Trusova a fost deasupra tuturor, astfel că și-a ajutat echipa să se desprindă la 5 goluri (12-7, min. 18).

. © FOTO: Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES

Lucrurile au început să se schimbe din momentul în care Minaur a făcut unele schimbări în stilul de joc. În primul rând, Buceschi a optat pentru mai multe schimbări între faza de atac și cea de apărarea. Ucraineanca Burlachenko a avut un impact imediat după ce a apăîrut pe teren, pentru că apărarea a devenit mult mai mobilă. Gazdele au recuperat tot mai multe mingi, au început să înscrie și goluri ușoare, iar până la pauză au redus din diferemță: 13-15.

Trendul ascendent a continuat și după pauză. Apărarea a funcționat din ce în ce mai bine, Cristina Enache a avut câteva intervenții utile, în timp ce Kovacevic s-a dezlănțuit în atac. După 35 de minute de joc, Minaur a restabilit egalitatea la 16-16, iar de aici a preluat și conducerea. A apăsat permanent pe accelerație și a ajuns la o diferență de 7 goluri în minutul 49, scor 26-19.

Baia Mare a avut așadar ocazia de a câștiga la o diferență mai mare decât a pierdut în tur. Golaverajul în jocurile directe ar putea să conteze la final, la egalitate de puncte. Minaur nu a avut însă răspuns la reacția de final a rusoaicelor, care au revenit până la trei goluri: 30-27. Reprezentanta României a obținut însă punctele care o mențin cu șanse bune în lupta pentru calificare. Minaur are 4 puncte, la fel ca și Astrakhanochka și Storhamar. Toate celelalte trei jocuri rămase de disputat, două cu Thuringer și returul cu Storhamar, le va disputa tot pe teren propriu.

Minaur Baia Mare – Astrakhanochka 30-27 (13-15)

Kovacevic 8, Lavko 8, Laslo 4, Blohm 2, Araujo 2, Fujita 2, Burlachenko 2, Seraficeanu 1, Polocoșer 1 / Levchenko 7, Malashenko 5, Nikitina 5, Debelic 4, Fanina 2, Yezhykava 2, Zelenkova 1, Tarasova 1

Publicat: 06 02. 2021, 16:58
Actualizat: 06 02. 2021, 17:02