Jovana Kovacevic in meciul de handbal feminin dintre Dacia Mioveni si Minaur Baia Mare, contand pentru Liga Florilor, desfasurat fara spectatori in Sala Traian din Ramnicu Valcea, marti 9 martie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Minaur Baia Mare a încheiat pe locul 3 în turneul Final Four al European Handball League, după o victorie superbă cu Herning-Ikast: scor 33-31.

Formația daneză a condus mai bine de 50 de minute, chiar și la 5 goluri diferență.

Marea finală se dispută de la ora 19:00 între Siofok și Nantes.

Minaur Baia Mare a suferit aproximativ 110 de minute în turneul Final Four pe care l-a organizat, dar la final a terminat cu zâmbetul pe buze. După o semifinală cu Nantes în care a alergat tot timpul după adversară, formația pregătită de Costică Buceschi a făcut același lucru și cu Herning-Ikast, până în minutul 52.

Deși a avut cu aproape 4 ore mai puțin pentru recuperare, reprezentanta Danemarcei a intrat în teren cu multă energie și a preluat conducerea jocului de la bun început, reușind să pună o diferență de 3 goluri după 8 minute (scor 6-3). Apărarea Minaurului nu a găsit răspuns la acțiunile rapide ale adversarei până la pauză, care a creat pericol aproape la fiecare fază.

Pe fondul a două eliminări ale jucătoarelor Cristina Laslo și Yaroslava Burlachenko, Ikast s-a desprins la 12-8 în minutul 18. Apoi a venit rândul gazdelor să beneficieze de două superiorități numerice, dar diferența a crescut la 5 goluri în minutul 28, scor 19-14.

Jovana Kovacevic a întors meciul

În partea secundă, Minaur a echilibrat jocul de la bun început și asta în principal datorită interului stânga Jovana Kovacevic, care și-a reglat tirul și a înscris gol după gol. Baia Mare a început să recupereze terenul pierdut, a avut tot mai multă energie și cu ajutorul portarului Filippa Idehn și a devenit doar o chestiune de timp până să restabilească egalitatea. Aceasta s-a produs în minutul 52, după trei șanse ratate până atunci de Minaur din situație de unu la unu. Tot în minutul 52, Popa a și adus echipa în avantaj.

Din acest moment, jocul a curs în favoarea Minaur. Ana Maria Tănăsie, Angela Cioca și Andreea Popa s-au urcat pe val alături de Jovana Kovacevic, Filippa Idehn și Linn Blohm, iar Baia Mare a reușit să țină permanent sub presiune echipa daneză. Ikast a cedat în cele din urmă, după ce a luat la țină barele.

Minaur s-a impus la final cu 33-31 și și-a trecut în cont una dintre cele mai bune performanțe europene din istoria clubului.

Herning Ikast – Minaur Baia Mare 31-33 (19-16)

Ryde, Englert, Romer; Moller 3, Vilde Johansen 6, Brandt 4, Skogrand 1, Fauske 5, Kristensen 4, Petersen 1, Lin Johannsen, Bakkerund 5, Simonsen, Sando 1, Scaglione, Hougaard 1.

Idehn 1 gol, Enache; Burlachenko 1, Blohm 4, Cioca 4, Tănăsie 6, De Souza, Laslo 1, Araujo 2, Kovacevic 11, Fujita 1, Seraficeanu, Borș, Popa 2, Tecar, Polocoșer.

Publicat: 09 05. 2021, 17:14
Actualizat: 09 05. 2021, 17:38