Metz sau Ferencvaros, ce „alege” CSM București? Echipa franceză și-a asigurat în mare măsură locul 2 în grupa principală 2 a Ligii Campionilor. Campioana României joacă azi, de la 15:45, cu FC Midtjylland

Ferencvaros a învins Metz cu 29-27 în cel mai interesant meci al acestui weekend în Liga Campionilor la handbal feminin. Partida s-a desfășurat în grupa principală 2, iar reprezentanta Franței a fost echipa care s-a bucurat mai mult la final

Cu acest rezultat, Metz și-a asigurat în mare măsură locul 2 în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, ceea ce înseamnă că va juca pe teren propriu partida retur din această fază. Metz și Ferencvaros sunt acum la egalitate de puncte, dar campioana Franței este avantajată de rezultatele directe. Mai exact de numărul mai mare de goluri înscris în deplasare, întrucât în partida tur s-a impus cu 27-25. În ultima rundă, Metz va evolua „acasă” cu Thuringer, în timp ce Ferencvaros va evolua la Bietigheim.

CSM București va ocupa cel mai probabil locul 2 sau 3 în grupa principală 1, astfel că în sferturile de finală se va împerechea cu Metz sau Ferencvaros. Campioana României chiar va avea posibilitatea să-și aleagă adversarul din sferturi, la ultima partidă din grupă cu Rostov Don. Până atunci, „tigroaicele” vor juca azi, de la ora 15.45, pentru orgoliu cu FC Midjylland. Partida va putea fi urmărită pe DigiSport și Telekom Sport.

Înaintea acestui joc, clasamentul în grupă este următorul: 1. Gyor – 14p, 2. Rostov – 13p, 3, CSM București – 11p (un joc mai puțin), 4. Nykobing – 5p, 5. Krim – 5p, 6. FC Midjylland – 4p (un joc mai puțin).

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?