Meci nebun între Suedia și Egipt la Mondialul de handbal, cu 7.000 de suporteri africani în tribune

Suedia și Egipt au oferit, joi, în a 8-a zi a Campionatul Mondial de handbal masculin, una dintre cele mai palpitante partide de la turneul final din Qatar. Cele două formații au terminat la egalitate, scor 25-25, după o partidă în care europenii au reușit o întoarcere de rezultat spectaculoasă.

Suedia este una dintre reprezentativele care au impresionat la Mondialul din Qatar în prima parte a competiției. Până la partida cu Egipt, nordicii au câștigat pe linie, cea mai importantă victorie fiind înregistrată cu rivalii din Islanda, scor 24-16. Din postura de lideri ai grupei C, Kim Andersson & Co porneau favoriți și în partida cu reprezentativa africană. Numai că Egipt a jucat, la rânul ei, o carte importantă: un rezultat pozitiv le-ar fi deschis șansa de a încheia chiar pe locul 2 și să privească, astfel, către un posibil sfert de finală.

Suporterii suedezi au fost în inferioritate, joi seara, la meciul cu Egipt, dar tot s-au remarcat

Susținuți de aproximativ 7.000 de suporteri, egiptenii i-au ținut în șah pe europeni. Prima repriză a fost echilibrată și s-a încheiat ca atare, 10-10. După pauză, africanii au surprins printr-o evoluție entuziasmantă, iar efectele s-au văzut pe tabela de marcaj: (scor 19-14, min. 42). Preț de câteva minute, Suedia nu a avut răspuns, astfel că s-a intrat în ultimele 10 minute cu un avantaj clar pentru Egipt: 24-20, minutul 52. Și totuși, Suedia nu s-a predat. Apărarea a început să funcționeze la parametrii din partidele precedente, iar africanii au început să se lovească precum de un zid. În numai 6 minute, suedezii au reușit o întoarcere de scor în care puțini mai credeau: 25-24 (min. 58). O victorie a Suediei ar fi fost însă poate nedreaptă după cum s-a jucat în repriza a doua. Până la urmă, cele două reprezentative au terminat la egalitate și fiecare mai are șanse să-și îndeplinească obiectivul: Suedia să câștige grupa, dar trebuie să obțină măcar un egal cu Franța; Egipt să termine pe locul 2, dar să câștige la scor ultima partidă cu Islanda, iar Suedia să piardă în fața campioanei olimpice en-titre.

Islanda a arătat ca o echipă care a cedat deliberat în fața Cehiei. Să evite, eventual, Danemarca în optimi?

Surpriza serii s-a consemnat tot în Grupa C. Islanda a fost de nerecunoscut în fața unei echipe a Cehiei, care a dezamăgit până la partida de joi seara. Jicha și colegii lui au făcut însă instrucție cu reprezentativa nordică, scor 36-25, și speră din nou la calificarea în optimile de finală. Într-o altă partidă: Franța – Algeria 32-26. Clasament înaintea ultimei etape: 1. Suedia – 7p, 2. Franța – 7p, 3. Egipt – 5p, 4. Islanda – 3p, 5. Cehia – 2p, 6. Algeria – 0p

În Grupa D, Germania și-a asigurat locul 1, în proporție de 99,9%, după o victorie cu 28-23 în fața surprinzătoarei Argentina, care a obosit spre finalul jocului. Danemarca și-a asigurat locul în „optimi” după un succes fără probleme în fața Rusiei, deși scorul s-a mai strâns pe final: 31-28. Polonia se pregătește, de asemenea, de fazele superioare, după succesul cu 32-13 în fața Arabiei Saudite. Rămâne de văzut pe ce loc se va califica, în ultima rundă urmând să înfrunte Danemarca. Clasament: 1. Germania – 7p, 2. Danemarca – 6p, 3. Polonia – 6p, 4. Argentina – 3p, 5,. Rusia – 2p, 6. Arabia Saudită – 0p.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 23 01. 2015, 10:53
Actualizat: 23 01. 2015, 17:57