Lovitură pentru HC Zalău înaintea partidei retur cu Kastamonu Beledyiesi, în sferturile Cupei EHF: Gheorghe Tadici a fost suspendat de forul european și nu va putea sta pe banca tehnică!

HC Zalău a plecat sâmbătă spre Turcia, pentru partida retur cu Kastamonu Belediyesi din cadrul sferturilor de finală ale Cupei EHF. Jocul se va desfășura duminică, de la ora 16.00, și va începe de la scorul de 29-28 pentru reprezentanta României. Înaintea manșei retur, HC Zalău a primit o grea lovitură: antrenorul Gheorghe Tadici a fost suspendat de Curtea Internațională de Handbal a Federației Europene de profil!

În partida tur, tehnicianul formației ardelene a protestat vehement la anumite decizii ale brigăzii italiene, astfel că a fost descalificat direct. „Antrenorul a potestat continuu și a depășit limitele spațiului rezervat antrenorilor, astfel că a fost descalificat direct. După această sancțiune, antrenorul nu a părăsit imediat terenul de joc și a incitat publicul, astfel încât să creeze o atmosferă negativă, care a cauzat o întrerupere a jocului. După meci, antrenorul a așteptat arbitrii să sosească la vestiare pentru a protesta din nou. Instanța a considerat acest comportament ca fiind nesportiv și merită alte sancțiuni. Prin urmare, antrenorul este suspendat de la următoarele două meciuri ale echipei în cupele europene, dintre care unul este amânat, el fiind într-o perioadă de probă în următorii 2 ani”, se specifică în comunicatul Federației Europene de Handbal.

Astfel, Gheorghe Tadici nu va fi duminică pe banca tehnică la partida retur cu Kastamonu Belediyesi, acest lucru reprezentând un mare handicap. În același timp, este greu de crezut că formația turcă îi va amenaja un loc special în tribună, în spatele băncilor de rezervă.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?