Lovitură de grație la Deva! Baia Mare face sprint spre titlu. Vezi clasamentul la zi în Liga Națională de handbal

• În primul meci al returului, HCM Baia Mare – Neptun Constanța 31-17
  • CSM Ploiești – HCM Rm. Vâlcea 30-25 în meciul „suferinței”

SCM Craiova a fost penalizată cu un punct

HCM Baia Mare s-a desprins în Liga Națională de handbal feminin, după ce principala adversară, Corona Brașov, a pierdut cu 29-28 în deplasare cu CSM Cetate Deva. Gruparea de la poalele Tâmpei a avut azi o prestație palidă, iar pe acest fond Deva a prins curaj și a ținut la respect puternica adversară, mai ales în prima repriză. Chiar și în aceste condiții, Corona Brașov ar fi putut însă câștiga, dar a tratat superficial finalul. A fost egalată în ultimul minut, a ratat apoi atac în superioritate numerică, iar în ultima secundă a primit lovitura de grație.

17:10 HC Zalău s-a impus cu 28-25 în partida cu SCM Craiova, deși a tremuarat serios pentru cele trei puncte. Trupa pregătită de Carmen Amariei a condus și cu trei goluri în partea secundă, dar Tadici & Co au avut resurse și au revenit spre final. Deși selecționerul este recunoscut ca un personaj vulcanic și în general adună avertismente, la acest meci, surprinzător, Carmen Amariei a terminat meciul în tribună. Fostul inter al naționalei a protestat la deciziile arbitrilor, motiv pentru care a văzut cartonașul roșu.

15:35 HCM Roman a obținut trei puncte importante în Liga Națională de handbal feminin, după ce s-a impus cu 23-22 în fața echipei „U” Jolidon Cluj. Deși s-a terminat strâns jocul, HCM Roman a condus fără probeme în toate cele 60 de minute. Practic, suspans a fost doar în ultimele două minute, când „U” a revenit de la 18-23 la 21-23. În urma acestui succes, HCM Roman a trecut peste Cluj în clasament.

12:35 HCM Rm. Vâlcea a rămas și după 12 etape fără victorie în Liga Națională de handbal feminin, după ce a fost învinsă cu 30-25 în deplasare de CSM Ploiești. Ca și în ultimele două etape, trupa Simonei Gogârlă a avut „benzină” numai pentru vreo 35-40 de minute. În prima repriză, HCM-ul a avut și trei goluri avans, a intrat la cabine cu 16-15, dar în a doua jumătate a părții secunde a pierdut definitiv controlul partidei, situație care a permis Ploieștiului să se distanțeze până la șase goluri diferență la un moment dat. La final, CSM s-a îndepărat de ultimul loc al clasamentului.

Returul Ligii Naționale de handbal feminin a început vineri seara cu partida HCM Baia Mare – Neptun Constanța, câștigată clar de liderul campionatului cu 31-17. Deși aparent a fost un meci fără o miză deosebită, vicecampioana României a fost susținută în tribune de aproximativ 3.000 de spectatori. A fost o audiență record pentru un meci din Liga Națională feminină, în acest sezon. Iar în ultimii ani, numai Oltchim a reușit să aducă mai mulți spectatori la un meci de campionat, la o partidă disputată în deplasare, în urmă cu vreo trei sezoane, cu „U” Jolidon Cluj. Luciana Marin și Jenica Rudics au fost principalele marcatoare ale HCM-ului, cu câte șase goluri.

Astăzi sunt programate alte trei partide, CSM Ploiești – HCM Rm. Vâlcea (ora 11:00), HCM Roman – „U” Jolidon Cluj și HC Zalău – SCM Craiova.

Publicat: 19 01. 2014, 18:00
Actualizat: 19 01. 2014, 19:36