Liga Zimbrilor | CSM București a primit o nouă lovitură dură, a fost învinsă pe teren propriu de HC Vaslui. HC Odorhei nu i-a dat speranțe Stelei și are maximum pe puncte

Liga Zimbrilor la handbal masculin a produs marți, în Sala „Rapid”, cea mai mare surpriză de la startul sezonului. Aflată într-un conflict deschis cu Dinamo București, în urma meciului din Supercupă, CSM București a cedat suprinzător partida cu HC Vaslui, scor 25-26, în primul joc ale etapei a 2-a. Vicecampioana României a evoluat mult sub așteptări și a fost surprinsă de o echipă bine așezată în teren de Sandu Iacob, care a controlat ostilitățile aproape tot timpul. Omul meciului a fost portarul Răducu Tamaș, adus în această vară de la Știința Bacău, dar HC Vaslui a avut și un om de gol în extrema dreaptă Gabriel Bujor, autor a 8 goluri

Au marcat: Gjeorgjievski 5, Aslanyan 5, Stavrositu 4, Saurina 3, Humet 3, Stamate 3, Rotaru 2 / G.Bujor 8, Anton 4, Hagiu 3, Hrimiuc 3, Dediu 3, M. Bujor 2, Busecan 1, Popescu 1, Barac 1

HC Odorhei este noul lider în Liga Zimbrilor, după al doilea succes obținut în acest sezon, 32-26 cu CSA Steaua. După o primă repriză ceva mai echilibrată, gazdele s-au dezlănțuit în partea secundă și s-au desprins la 27-18 în minutul 49. Dacă echipa începe să se lege la HC Odorhei, în schimb, Steaua are probleme evidente, după ce în prima etapă a scăpat de o înfrângere și la Focșani (scor 29-29).

Au marcat: Szasz 5, Komogorov 5, Peric 4, Markez 4, Talas 3, Baranau 3, Onyejekwe 3, Kuzmanovski 2, Ojleszki 1, Mihalcea 1, Csog 1 / Georgescu 10, Kostadinovic 5, Szoke 4, Florea 2, Dimitrijevic 1, Grasu 1, Dragnea 1, Johannson 1, Cristescu 1.

Miercuri, în Liga Zimbrilor sunt programate alte patru partide: Poli Timișoara – Dunărea Călărași (ora 16:00, TVR 2), CSM Satu Mare – CSM Focșani (17:00), Adrian Petrea Reșița – CSU Suceava (ora 17:00), CSM Făgăraș – HC Dobrogea Sud (ora 18.00). Joi se va disputa ultimul joc, Potaissa Turda – Dinamo (ora 19:00, DigiSport, Dolce Sport).

Sursa foto: csmbucuresti.ro

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 06 09. 2016, 22:07
Actualizat: 06 09. 2016, 22:08