Liga Națională de handbal masculin a debutat cu o surpriză imensă la Constanța! Steaua a câștigat primul derby al sezonului. Dinamo și-a făcut norma la Făgăraș

CSU Suceava a dat lovitura chiar în primul meci al sezonului Ligii Naționale de handbal masculin, după ce s-a impus cu 29-23 pe terenul echipei HC Dobrogea Sud Constanța, una dintre favoritele la titlu.

Fără transferuri de top sau jucători de echipă națională, dar cu un lot omogen, trupa pregătită de Adrian Chiruț a controlat autoritar jocul de la Constanța. CSU Suceava s-a desprins la 8 goluri încă din prima repriză (14-6, min. 27) și a reușit să gestioneze ca o echipă matură avantajul până la final. Constanța a fost de nerecunoscut la o săptămână distanță după ce a învins Dinamo București în Supercupă. După 9-15 la pauză, gazdele nu au reușit să se apropie de adversară la mai mult de 5 goluri (17-22, min. 47). La final, Suceava și-a menținut avantajul după primele 30 de minute (29-23), iar cele 3 puncte au fost mai mult decât meritate. Constanța a debutat pentru al doilea an consecutiv cu o înfrângere pe teren propriu, iar acum va avea în față un meci și mai greu, o deplasare la CSM București.

Meciul rundei a avut loc la Turda, iar față în față s-au aflat Potaissa și Steaua. După un an de suferință, formația din Ghencea a pornit tare în noul sezon, cu un succes la limită, 22-21, pe terenul unei formații unde se obțin foarte greu puncte. Noile achiziții Martin Vegar și Stefan Vujic s-au integrat deja în sistemul lui Ovidiu Mihăilă și au marcat jumătate din golurile echipei. Steaua a câștigat un meci de luptă, pe care l-a început foarte bine, cu 6-2. Portarul Tudor Stănescu a avut la rândul lui un aport important la rezultatul echipei militare.

Campioana Dinamo București a intrat în noul sezon cu un succes la 9 goluri la Făgăraș, 32-23 cu echipa locală CSM, dar cele 3 puncte nu au fost obținute chiar atât de lejer. Gazdele au stat în costa „câinilor” aproximativ 35 de minute. La pauză, scorul a fost egal, 10-10, Dinamo reușind să câștige actul secund cu 22-13. Sajad Esteki și noua achiziție Descat au înscris fiecare câte 7 goluri.

Celelalte patru jocuri ale primei etape sunt programate duminică, după următorul program:

HC Odorhei – CSM Focșani, ora 17:00

CS Minaur Baia Mare – CS Politehnica Iași, ora 18:00

HC Vaslui – CSM București, ora 18:30

AHC Dunărea Călărași – SCM Politehnica Timișoara, ora 17:00, Digi/Dolce

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?