Liga Națională de handbal feminin s-a „rupt” după șase etape! Șapte echipe se bat pentru play-off

CSM București și „U” Jolidon Cluj au obținut victorii importante în cadrul etapei a 6-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Echipa din capitală a plecat cu trei puncte din deplasarea de la Deva, după ce s-a impus cu 23-20 în fața echipei locale CSM Cetate. Un succes mare a obținut și „U” Jolidon Cluj, care a învins cu 29-25 Dunărea Brăila, una dintre grupările cu cel mai bun start de campionat. Atât CSM București, cât și „U” Jolidon Cluj s-au „lipit” astfel grupului fruntaș de echipe, care se luptă pentru accederea în play-off. Deși s-a scurs doar un sfert din sezon, lucrurile încep să se contureze în condițiile noului sistem competițional. Șapte echipe se vor lupta pentru cele șase poziții care asigură accederea în play-off, iar cinci grupări vor fi preocupate pentru a ocupa o poziție cât mai bună și a evita astfel turneul de supraviețuire 10-12 de la finalul sezonului.

3. HCM Roman              5        5        0        0        135-105      15
4. HC Zalău                     6        4        0        2        140-118      12
5. Dunărea Brăila          6        4        0        2        143-130      12
6. CSM București          6        4        0        2        161-150      12
7. „U” Jolidon Cluj        6        4        0        2        166-164      12
8. Cetate Deva               6        1        1        4        151-149      4
9. SCM Craiova              6        1        1        4        123-146      3
10. CSM Ploiești            6        1        0        5        136-182      3
11. Neptun Constanța  6        0        0        6        136-175      0
12. HCM Rm. Vâlcea    6        0        0        6        135-176      0