Iureș pe final de an 2018! CSM București a câștigat grupa D a Ligii Campionilor, după o repriză secundă solidă cu Bietigheim

CSM București a încheiat pe locul 1 în Grupa D a Ligii Campionilor, după ce a învins Bietigheim cu 32-24 (14-13), într-un meci în Sala Dinamo. Cu 8 puncte, campioana României a devansat Vipers Kristiansand – 7 puncte și FTC Rail Cargo – 6 puncte. „Tigroaicele” și-au luat astfel și revanșa în fața reprezentantei Germaniei, după înfrângerea din tur cu 30-28, care a condus și la schimbarea lui Magnus Johansson. Iar acel eșec nici nu se mai contabilizează în faza următoare, după ce Bietigheim a ratat calificarea în Main Round.

• În primele 15 minute ale reprizei secunde, CSM București a înscris nu mai puțin de șase goluri cu poarta goală! În acel interval al jocului s-a creat și diferența între cele două formații
  • CSM București va înfrunta echipele Gyor, Krim Ljubljana și Thuringer în faza a doua a Ligii Campionilor.
  • Cristina Neagu încheie anul 2018 pe locul 1 în clasamentul golgheterilor.

Cu conturile deja încheiate în ceea ce privește calificarea în Main Round, CSM București nu și-a luat mai devreme vacanță, ci a vrut să-și răsplătească fanii pe măsura susținerii din această parte a sezonului. Cristina Neagu & Co nu au uitat că suporterii le-au aplaudat în urmă cu două săptămâni, tot în arena din Ștefan cel Mare, după o înfrângere fără drept de apel în fața echipei Vipers Kristiansand.

În teren a intrat de la bun început „7-le” deja consacrat, iar CSM București nu a avut dificultăți să se desprindă în primele 10 minute (scor 6-3), cu trei reușite marca Cristina Neagu și alte două trecute în contul pivotului Dragana Cvijic. Jocul cu Bietigheim nu a fost însă atât de simplu, precum și l-a imaginat toată lumea, chiar dacă echipa germană a venit rănită la București, și la propriu, și la figurat, după accidentarea gravă a căpitanului Naidzinavicius și eliminarea din competiție. Dragana Cvijic a văzut două eliminări în primele 14 minute, iar jocul CSM București s-a dereglat pentru câteva minute. Formația germană a egalat și chiar a trecut la conducerea jocului, după o serie de greșeli ale „tigroaicelor” în atac, care au mai încercat uneori anumite „floricele”.

S-a ajuns la 9-11, Dragan Djukic a decis să vină cu ceva nou, astfel că a mers pe un experiment, pentru prima dată a recurs la jocul cu doi pivoți. Mutarea a dat rezultate neașteptat de repede. În numai 3 minute, CSM a reușit să întoarcă scorul pe tabela de marcaj și să intre în avantaj la cabine, 14-13, Lekic profitând de un culoar liber creat, mai apoi Oana Manea fiind pusă în valoare pe semicerc.

După pauză, Andrea Lekic a ratat o aruncare de la 7 metri, Bietigheim a mai avut o zvâcnire și a mai condus o dată pe tabela de marcaj, cu 16-15, apoi jocul a curs într-o singură direcție. CSM București a beneficiat de greșelile echipei adverse, care a insistat pe jocul 7 vs 6 în atac, unul falimentar! Campioana României a recuperat multe mingi și a marcat nu mai puțin de șase goluri cu poarta goală, în numai 15 minute! A fost un fel de joc de-a șoarecele cu pisica. Cert este că pe fondul acestui joc riscant al oaspetelor, campioana României s-a desprins la 24-17 în minutul 45. Jocul „tigroaicelor” a devenit tot mai euforic, iar publicul a gustat din plin recitalul.

CSM București a ajuns la o diferență maximă de 9 goluri, 29-20, dar la final s-a oprit la cota 8: 34-24. Campioana României a făcut al treilea meci bun în ultimele șaspte zile și are motive să regrete că vacanta a venit prea devreme. Interesul majorității jucătoarelor se mută acum spre Campionatul European din Franța, care va debuta pe 29 noiembrie.

CSM București – Bietigheim 32-24 (14-13)

Ungureanu, Grubisic 1 gol – portari; Udriștioiu 1, Radicevic 3, Curea 2, Lekic 7, Neagu 5, Jacobsen, Bazaliu 1, Lazovic 1, Omoregie 3, Manea 2, Kurtovic, Hagman 1, Cvijic 2, Mehmedovic 3. Antrenor: Dragan Djukic

Eckerle, Salamakha – portari; Rozemalen, Lauenroth 3, Ivancok 1, Loerper 5, Van der Heijden 3, Schulze 3, Kudlacz 3, Woller 3, Gustin 3, Malestein, Braun. Antrenor: Martin Albertsen

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 18 11. 2018, 18:46
Actualizat: 18 11. 2018, 20:28