Înfrângerea grea pentru liderul Ligii Naționale în Europa! Vâlcea și-a redus drastic șansele de a prinde grupele Cupei EHF, după ce a pierdut la 6 goluri diferență manșa tur cu Ikast

SCM Rm. Vâlcea a fost învinsă de Ikast-Herning cu 22-16 în prima manșă a turului 3 preliminar al Cupei EHF la handbal feminin. Liderul Ligii Naționale și-a îngreunat astfel misiunea de a pătrude în grupele competiției. Partida retur se va juca peste 8 zile, la Vâlcea.

Echipa lui Florentin Pera nu a avut șansă la tragerea la sorți, Ikast Herning fiind o formație cu mare experiență în Europa și una dintre favorite la câștigarea competiției. Dar Vâlcea a plecat în Danemarca cu un tonus excelent, după ce în primele două luni și jumătate ale sezonului a dovedit că este cea mai bună din România, reușind să obțină victorii pe linie. Adversara a fost avertizată de performanțele interne ale SCM, inclusiv două victorii cu CSM București, astfel că a tratat-o cât se poate de serios. Astfel, Vâlcea nu a „mișcat” pe frontul danez.

Reprezentanta României a rezistat prima repriză grație unui joc bun în apărare, însă și Ikast a fost la fel de solidă în compartimentul defensiv. Până la pauză s-au marcat foarte puține goluri, 7-5, miza întâlnirii spunându-și cuvântul. După pauză, danezele au început puternic și s-au desprins la 5 goluri, avantaj pe care apoi l-au menținut și chiar l-au mărit până la final. Cu puțin timp înainte de minutul 60, nordicele au avut 22-15, dar Vâlcea a înscris în ultima secundă dintr-o aruncare de la 7 metri. În partea secundă, nici apărarea nu a mai ținut, astfel că Ikast a marcat inclusiv în dublă inferioritate.

Principala problemă a echipei a fost jocul de atac. Liderul Iryna Glibko nu s-a aflat în cea mai bună formă, iar asta s-a resimțit în exprimarea formației din Rm. Vâlcea. Față de partida de la Brașov, câștigată în urmă cu o săptămână, nu s-au remarcat nici alte jucătoare, linia de 9 metri fiind foarte bine anihilată de Ikast. De joc pe contraatac nici nu a putut fi vorba, în general echipele nordice fiind experte la acest capitol, foarte bune inclusiv pe repliere. Natalia Vasileuskaya a fost cea mai eficientă jucătoare, a terminat meciul cu procentaj de 50%, realizat însă în mare măsură grație reușitelor de la 7 metri. Glibko a încheiat cu 33%, iar Da Silva – 25%. Calificarea nu este încă decisă, dar în mod clar Vâlcea trebuie să fie la un alt nivel în manșa secundă.

SCM Rm. Vâlcea: Ciucă, Dumanska, Blazek – portari; Da Silva 1, Gavrilă, Popa 1, Craiu, Băcăoanu, Lopez 3, Florică 1, Glibko 2, Khouildi, Fernandez Fraga 2, Vasileuskaya 6, Badea, Petrovic

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 10 11. 2018, 16:57
Actualizat: 11 11. 2018, 12:05