Înfrângere pentru Martin Ambros la primul meci pe banca tricolorelor. România – Serbia, 19-23, în turneul amical din Olanda

La primul meci în postura de selecționer pentru Martin Ambros, naționala de handbal feminin a României, a fost învinsă, scor 19-23, de Serbia, în primul meci al turneului de verificare din Olanda.

Naționala României, medaliată cu bronz la ultimul Campionat Mondial, a început foarte slab meciul cu Serbia, în care s-a văzut din plin absența Cristinei Neagu, dar și a Aureliei Brădeanu sau Valentinei Elisei, ultima fiind indisponibilă și pentru Campionatul European din Suedia, după ce s-a operat la ligamente și va lipsi de pe teren șase luni.

Serbia a reușit să se desprindă la cinci goluri, 8-3, la jumătatea primei reprize, moment în care noul selecționer Martin Ambros a solicitat time-out. Jocul României a început să se așeze, însă la pauză diferența a fost de șase goluri în favoarea sârboaicelor, 13-7, după mai multe erori în faza ofensivă ale tricolorelor.

Partea a doua a jocului a început dezastruos pentru România, iar Serbia a reușit să aibă un avantaj chiar și de 10 goluri, 21-11, în minutul 47. A urmat revirimentul pentru naționala lui Martin Ambros, ajutată și de portarul Denisa Dedu, cu o prestație foarte bună. Tricolorele au reușit să nu mai primească decât două goluri și să înscrie de 8 ori până la finalul partidei. S-a terminat 23-19 pentru Serbia, însă România a folosit mai mult rezervele, în primul meci de la turneul amical din Olanda. Primul test adevărat pentru noul selecționer, Martin Ambros (48 de ani), va fi Campionatul European de la începutul lui decembrie.

România: Chiper 7 goluri, Chintoan 4, Laslo 2, Tănăsie 2, Iuganu 1, Buceschi 1, Perianu 1, Popa 1.