În ce condiții ar mai spera Potaissa Turda la câștigarea Challenge Cup, în finala cu Sporting. Returul este programat sâmbătă, de la ora 17:00, la Cluj

Potaissa Turda susține sâmbătă, de la ora 17:00, returului finalei Challenge Cup cu Sporting Lisabona. Partida se desfășoară la Cluj în Sala „Horia Demian” și se reia de la scorul de 37-28 pentru adversari.

În urma rezultatului din tur, ardelenii au șanse mici să câștige trofeul, care a fost adus în țară de trei echipe în ultimii 11 ani (Steaua, UCM Reșița, HC Odorhei). Portughezii au luat un avans considerabil după primele 60 de minute și putea fi și mai mare, dar portarul Ludovic Varo a avut un final de excepție.

Răsturnări de situație s-au mai văzut de-a lungul timpului, chiar Potaissa Turda reușind una spectaculoasă în semifinalele competiției cu Valur Reykjavik, fază în care a întors un handicap de 8 goluri. Doar că de această dată trupa lui Horațiu Gal arată destul de obosită. Meciul cu Sporting este al 7-lea în decurs de 16 zile! Rămasă fără suficient „combustibil”, reprezentanta României a pierdut ultimele 5 partide oficiale, ultima miercuri, în Liga Zimbrilor, în semifinalele cu CSM București (22-24).

„Șansele noastre au fost diminuate de organizarea ineficientă a calendarului competițional. Avem șanse mici să câștigăm trofeul Challenge Cup, dar dacă am reuși să intră cum 4 goluri la pauză, am mai avea o speranță”, ne-a declarat Faviu Sâsăeac, președintele echipei Potaissa Turda.

Sporting Lisabona a venit la Cluj cu aceeași echipă solidă, cu Nickevic, Ruesga și Bozovic în lot. Portughezii vor juca la câștigarea trofeului Challnege Cup după o pauză de 6 ani, dar cu un ochi vor fi atenți și către partida de săptămâna viitoare cu Benfica, în urma căreia pot câștiga titlul intern.

Potaissa nu va conta în continuare pe Laslo și Rotaru, dar mai sunt și alți jucători care acuză probleme medicale.

Publicat: 27 05. 2017, 08:35
Actualizat: 27 05. 2017, 08:36