Iancu cel Mare! Portarul a salvat 3 puncte pentru CSM București în partida cu CSM Ploiești, după o repriză secundă fantastică. Vicecampioana a revenit de la minus 6 goluri

CSM București a obținut a doua victorie în Liga Națională de handbal masculin, după ce s-a impus cu 27-26 în fața nou-promovatei CSM Ploiești. Vicecampioana României a câștigat cu mari emoții, după ce portarul Ionuț Iancu a apărat în ultima secundă o aruncare de la 7 metri. Goalkeeper-ul formației bucureștene avea să fie și eroul meciului, după ce și-a ajutat echipa să revină în repriza secundă de la un handicap de 6 goluri. Într-o altă partidă din etapa a 2-a, Energia Tg. Jiu a învins Danubius Galați cu 34-25.

Vicecampioana României a pornit cu două victorii în noul sezon, dar ambele au fost obținute cu mari emoții. În prima etapă, la Timișoara, CSM a revenit de la minus 3 goluri, într-o partidă destul de tensionată. Miercuri, în primul joc de pe teren propriu, formația bucureșteană a stat și mai rău la un moment dat, 16-22 (minutul 42).

Pe fondul unui joc de rutină al gazdelor, CSM Ploiești a dat o replică peste așteptări echipei lui Zvonko Sundovski, având controlul partidei aproape 50 de minute. Frații Fărcaș, veniți de la Oradea, au fost practic motorul echipei, fiind explozivi pe contraatac. Siguranța a venit din poartă, în special în prima repriză, Szopka reușind câteva parade extraordinare, inclusiv să prindă două aruncări de la 7 metri. Pe un ritm de joc susținut, cu repuneri rapide, CSM Ploiești a surprins CSM București. Trupa din Capitală s-a trezit în partea secundă că are de recuperat o diferență consistentă, iar în urma unor nerealizări s-a „inflamat” și atmosfera.

Cursa de recuperare a început după minutul 42, când Ionuț Iancu și-a intrat în rol principal, de salvator al „corabiei”, reușind intervenție după intervenție în poartă. Paradele lui au fost tot mai descurajatoare pentru CSM Ploiești, care între timp a mai și obosit, și-a cam consumat practic toate „gloanțele”. Antrenorul Dragoș Dobrescu a încercat să oprească căderea prin două time-out-uri luate până în minutul 50, prahovenii nici n-au avut multe soluții pe bancă la nivelul primului „7”, iar inevitabilul s-a produs. În numai 12 minute, gazdele au revenit de la 16-22 la 25-24. Dacă în apărare, Iancu și apărătorul central Iulian Stamate au ieșit în evidență, în atac problemele au fost rezolvate de spaniolul Humet, care a înscris 6 goluri într-un interval de 15 minute.

În ultimul minut de joc, CSM București a intrat în avantaj cu 27-26, dar atacul le-a aparținut oaspeților, care au reușit să-l prelungească până în ultima secundă, când au avut și șansa egalării dintr-o aruncare de la 7 metri. Dobrescu l-a trimis să execute pe Tărâță, un jucător care a intrat neîncălzit din moment ce nu a evoluat în acest meci, și a ratat. Sau a apărat Ionuț Iancu, care a fandat după mișcarea handbalistului și a reușit să apere cele 3 puncte ale CSM București.

„Am încercat să fac tot posibilul să-mi ajut echipa și să câștigăm acest meci. Știam că pot să apăr ultima aruncare de la 7 metri. Am așteptat aruncarea adversarului și am făcut o mișcare, am observat unde duce el brațul„, a comentat după joc Ionuț Iancu.

CSM București – CSM Ploiești 27-26 (13-16)

• Iancu 16 intervenții, Blazevic – portari; Pătru 1, Milosevic 2, Simovic, Militaru, Stavrositu 3, Răpciugă, Humet 8, Șomlea 2, Kostadinovic 3, Marijanac 2, Negru 5, Rotaru, Ungureanu, Stamate 1. Antrenor: Zvonko Sundovski
  • Szopka 9 intervenții, Antonaru 7 intervenții – portari; Hoinaru, Botezatu 3, Turcu 3, A. Fărcaș 8, Dragnea 5, R. Fărcaș 2, Rotaru, Mihoci, Stăncioiu, Tărâță, Telepnev, Rasic 4, Khaled Abu Hasan, Capotă 1. Antrenor: Dragoș Dobrescu
  • Arbitri: Cristea – Hagiu; Eliminări: 4-6

Program și rezultate etapa a 2-a a LN (maculin)

Energia Tg. Jiu – CSU Danubius Galați 34-25
CSM București – CSM Ploiești                 27-26
Potaissa Turda – Dunărea Călărași       joi, ora 18:00
Adrian Petrea Reșița – HC Vaslui            joi, ora 18:00
HC Odorhei – Minaur Baia Mare              joi, ora 18:00, DigiSport
Dinamo București – CSM Focșani          joi, ora 18:00
Steaua București – Poli Timișoara          joi, ora 19:45, DigiSport

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?