HCM Constanța a „scăpat” de Turda după ce a câștigat derby-ul cu 30-23

HCM Constanța a decis pentru moment cine este șeful în Liga Națională de handbal masculin. Marinarii s-au impus în această seară, pe teren propriu, cu 30-23 în derby-ul cu Potaissa Turda, contând pentru etapa a 16-a. Înaintea acestei etape, cele două formații erau la egalitate de puncte (41). HCM Constanța a reușit astfel să se desprindă la trei lungimi după partida cu Turda și să devină principala favorită la câștigarea sezonului regulat.

Constanța și Turda au fost nedespărțite 15 etape și o repriză. La pauză, cele două echipe au intrat la egalitate, scor 14-14, după ce oaspeții au avut și trei goluri avans, 12-9. În partea secundă, HCM-ul și-a demonstrat însă clasa pe plan intern și a dominat categoric disputa, motiv pentru care la final s-a impus la o diferență confortabilă. De remarcat faptul că Turda a suferit prima înfrângere din acest sezon. Derby-ul Ligii Naționale s-a disputat în avans, în condițiile în care HCM Constanța va debuta duminică în grupele Cupei EHF. În prima etapă, echipa pregătită de Zvonko Sundovski va primi pe teren propriu vizita slovacilor de la HC Sporta Hlohovec.

Tot astăzi, într-o restanță din etapa a 13-a a LN feminine, CSM București s-a impus cu 31-26 în partida cu HCM Rm. Vâlcea.

Publicat: 05 02. 2014, 19:41
Actualizat: 05 02. 2014, 19:45