HCM Baia Mare și-a reglat ritmul pentru partida cu Buducnost din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Încă o pierdere importantă pentru trupa lui Aurelian Roșca

• HCM Baia Mare a înregistrat luni a 21-a victorie a sezonului în Liga Națională de handbal feminin, scor 31-21, în partida susținută în deplasare cu SCM Craiova. Jocul s-a desfășurat în devans în cadrul etapei a 23-a, fiind ultima repetiție pentru trupa lui Aurelian Roșca înaintea manșei tur cu Buducnost (sâmbătă, ora 14.00), contând pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Cu șanse minime la titlu și neplătite de câteva luni, jucătoarele de la HCM Baia Mare au reușit totuși să facă un meci bun la Craiova, oarecum încurajator în perspectiva partidei cu Buducnost. Antrenorul Aurelian Roșca a revenit pe banca tehnică după problemele ivite în familie, echipa l-a avut alături și pe managerul sportiv Liviu Bala, iar jucătoarele au dat senzația pe parcursul jocului că s-au detașat de toate problemele din ultimul timp și au evoluat cu zâmbetul pe buze. Fără a fi apăsate de nicio presiune, handbalistele lui Aurelian Roșca au obținut la final o victorie convingătoare, dar și mai important au făcut o repetiție utilă pentru „sfertul” din weekend cu campioana Europei.

Înaintea ultimului meci în Liga Campionilor pe teren propriu, cel puțin în acest sezon, HCM Baia Mare a primit încă o veste proastă. Gabriella Szucs a suferit în timpul partidei cu HCM Roman o fractură la un deget de la mâna dreaptă, astfel că a devenit indispobilă pentru următoarele săptămâni. Interul trebuie să stea 2-3 săptămâni cu mâna în ghips. Szucs speră să prindă meciurile din finalul sezonului și pregătirea cu echipa națională care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 28 03. 2016, 18:40
Actualizat: 29 03. 2016, 12:18