HCM Baia Mare, creștere spectaculoasă înaintea sferturilor de finală ale Ligii Campionilor cu Dinamo Volgograd. Rezultatele etapei a 24-a

HCM Baia Mare a câștigat cu 39-25 partida de la Zalău, din etapa a 24-a a Ligii Naționale de handbal feminin, și a revenit pe primul loc în Liga Națională de handbal. Pentru formația lui Tone Tiselj a fost și o ultimă repetiție înaintea partidei tur cu Dinamo Volgograd, contând pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor (4 aprilie).

HCM Baia Mare nu a avut nicio emoție să câștige pe terenul echipei HC Zalău, la sfârșitul celor 60 de minute obținând o victorie convingătoare. Echipa pregătită de Tone Tiselj a făcut practic o ultimă repetiție pentru partida tur cu Dinamo Volgograd, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Campioana României se află pe un trend ascendent, lucru care nu poate decât să-i bucure pe ofialii clubului, dar și staff-ul tehnic. După înfrângerea din Liga Națională cu CSM București (scor 23-29, etapa a 22-a), din 5 martie, HCM a înregistrat patru victorii la scor, trei pe plan intern și una în Liga Campionilor. Analizând însă strict evoluțiile din România, Baia Mare a crescut spectaculos, cel puțin din punct de vedere al cifrelor. Până la jocul cu CSM, HCM a câștigat jocurile, în medie, cu o diferență de 9,23 goluri / meci. În ultimele 3 partide, cu Brăila, Zalău (în Liga Națională) și „U” Cluj (Cupa României), diferența a crescut la 15,6 goluri / meci. Cifrele arată și mai bine din punct de vedere al atacului. Până în etapa a 21-a, Baia Mare avea o medie de 30,8 goluri / joc.  După 5 martie, statistica arată o creștere de aproape 7,5 goluri / joc: 38,33%!

Suporterii echipei HCM Baia Mare au primit un capital de încredere și după ultima evoluție a echipei Dinamo Volgograd în Superliga din Rusia. Aflată în faza play-off-ului, adversara campioanei României din 4 aprilie a câștigat cu greu partida cu Astrakhan Astrakhanocka, cu 24-23, în primul meci din sferturile de finală. Dinamo Volgograd este amenințată parctic cu eliminarea din lupta pentru titlu în Rusia, dacă nu va câștiga un joc la Astrakhan, în meciurile 2-3. Luni se desfășoară a doua partidă dintre Astrakhan și Volgograd.