HC Zalău s-a calificat în semifinalele Cupei EHF

Echipa de handbal feminin HC Zalău s-a calificat duminică, pe teren propriu, în semifinalele Cupei EHF, deși a remizat în fața formației franceze HBC Nîmes, scor 29-29 (12-11) și în manșa retur a sferturilor competiției.

În tur, echipa antrenată de Gheorghe Tadici s-a impus, cu 27-24 (16-9), pe terenul celor de la HBC Nîmes, care sunt antrenate de fosta jucătoare a clubului ardelean, Manuela Ilie. HC Zalău s-a calificat în semifinale, cu scorul general de 56-53 și a depășit astfel ultima participare în sferturile de finală ale Cupei EHF, în sezonul 2004-2005, egalând și performanța din stagiunea 2000-2001, când a jucat semifinalele Cupei Cupelor.

Ardelencele își vor cunoaște adversara din semifinale la tragerea la sorți din 13 martie. În semifinale s-au mai calificat echipele Lada Togliatti (Rusia) și Mar Alicante (Spania), iar pentru ultima poziție este favorită KIF Vejen (Danemarca), câștigătoare în turul cu Bayer Leverkusen (35-25). Partida retur este programată tot duminică.