HC Zalău a câștigat derby-ul cu Dunărea Brăila, iar finalul de campionat se anunță exploziv. Patru echipe au șanse bune la locul 2!

HC Zalău a învins Dunărea Brăila cu 28-25 (11-11) într-un meci din etapa a 19-a a Ligii Naționale de handbal feminin, astfel că s-a apropiat la 2 puncte de adversară în clasament, cu 7 etape înainte de final. Alte două formații, Craiova și Vâlcea, se pot implica în această bătălie, diferența de la locul 2 la locul 5 fiind de 6 puncte.

Așteptat cu mare interes de cele două tabere și de lumea handbalului, partida și-a onorat statutul de derby. HC Zalău și Dunărea Brăila au jucat foarte tare, în special în prima repriză, când golurile s-au marcat cu mare dificultate. Ambele formații au reușit să se închidă foarte bine în apărare, motiv pentru care primul gol a fost marcat abia în minutul 7, de către Eliza Buceschi. Cele mai bune jucătoare ale primei reprize au fost însă Ana Maria Dragut (HC Zalău), autoare a 4 din primele 6 goluri ale echipei sale, și Gabriela Perianu, care a jucat foarte bine în apărare și a înscris goluri de generic în atac pozițional.

Cu mici excepții, HC Zalău și Dunărea Brăila au mers cap la cap până la jumătatea reprizei a doua, când gazdele s-au desprins pentru prima dată la trei goluri, scor 18-15. Din acel moment, formația ardeleană nu a mai cedat inițiativa. S-au remarcat Larisa Tamaș, Dana Abed-Kader (în special la aruncările de la 7 metri) și mai ales Valentina Bradac Panic, care a luat jocul pe cont propriu pe finalul partidei și a rezolvat câteva acțiuni cu care HC Zalău și-a ținut adversara la 3-4 goluri distanță. Trupa lui Gheorghe Tadici s-a impus cu 28-25, iar finalul de sezon se anunță interesant și la fete.

Alte rezultate înregistrate în etapa a 19-a: CSM București – „U” Cluj 34-22 (meci jucat în devans), Danubius Galați – SCM Craiova 24-31, CSM Roman – Corona Brașov 29-23, CSM Bistrița – Măgura Cisnădie 30-15.

Situația la vârful clasamentului se prezintă astfeL: 1. CSM București – 48 p, 2. Dunărea Brăila – 34 p, 3. HC Zalău – 32 p, 4. Craiova – 29 p, 5. Vâlcea – 28 p.

• Cu cine mai are de jucat Dunărea Brăila: Roman (a), Corona (a), Craiova (d), U. Cluj (a), HCM Rm. Vâlcea (a), Măgura Cisnădie (d)
  • Cu cine mai are de jucat HC Zalău: Craiova (d), U. Cluj (a), HCM Rm. Vâlcea (a), Măgura Cisnădie (d), CSM Bistrița (a), Unirea Slobozia (d)
  • Cu cine mai are de jucat SCM Craiova: Zalău (a), Roman (d), Brăila (a), Corona (a), U. Cluj (d), Vâlcea (d)
  • Cu cine mai are de jucat HCM Rm. Vâlcea: CSM București (a), Danubius Galați (a), HC Zalău (d), Roman (a), Brăila (d), SCM Craiova (a)

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 26 02. 2017, 13:49
Actualizat: 27 02. 2017, 16:31