HC Odorhei are emoții pentru calificarea în semifinalele Challenge Cup. Harghitenii au pierdut un avans de opt goluri în 11 minute

• HC Odorhei – Aguas Santas Milaneza 31-28 în manșa tur a sferturilor Challenge Cup.
  • În minutul 46 echipa lui Vlad Caba conducea cu 26-18. 11 minute mai târziu, oaspeții au ajuns la 29-28

HC Odorhei a ratat o ocazie imensă de a lua o opțiune importantă pentru calificarea în semifinalele Challenge Cup încă după prima manșă a duelului cu portughezii de la Aguas Santas Milaneza, locul 5 în întrecerea internă. Harghitenii s-au impus cu 31-28 pe teren propriu, însă puteau să câștige și mai clar având în vedere că în minutul 46 aveau un avantaj substanțial: 26-18. Precum și în meciurile din Liga Națională, HC Odorhei nu a ținut același ritm pe parcursul celor 60 de minute, astfel că 11 minute mai târziu s-au văzut aproape egalași: 29-28. În ultimele secvențe, elevii lui Vlad Caba au reușit să mai înscrie două goluri, astfel că în returul de săptămâna viitoare din Portugalia pleacă cu un avantaj de trei goluri.

Până în acest sezon, două echipe din România au reușit să câștige Challenge Cup, Steaua (2006) și UCM Reșița (2007, 2008, 2009).

Publicat: 16 03. 2014, 20:06
Actualizat: 16 03. 2014, 20:51