HC Dobrogea Sud Constanța – Sporting Lisabona 27-27, în turul 2 preliminar al Europa League, prima manșă

HC Dobrogea Sud Constanța și Sporting Lisabona au terminat la egalitate, scor 27-27, după primele 60 de minute din „dubla” pentru calificarea în grupele Europa League. Partida retur va avea loc peste o săptămână, în Portugalia, iar lusitanii au prima șansă să meargă mai departe.

HC Dobrogea Sud Constanța a fost peste Sporting Lisabona în primele 13 minute din repriza a doua

HC Dobrogea Sud Constanța a luptat din greu pentru a obține un rezultat favorabil după prima manșă, dar ultimii 3 ani de experiență acumulată în Liga Campionilor a ajutat-o pe Sporting Lisabona să reacționeze la momentul potrivit și să plece din România cu un scor bun de calificare.

Prima repriză a fost foarte echilibrată, cele două echipe reușind să se schimbe destul de des la conducere. Diferența maximă a fost de 2 goluri, în două rânduri, de fiecare dată fiind consemnată în rândul portughezilor. Sporting a avut 10-8 (min. 19) și după ultima fază a reprizei, când a profitat de o greșeală în atac a „defilinilor” și a înscris în poarta goală pentru 16-14.

Imediat după pauză, HC Dobrogea Sud Constanța a prezentat versiunea potrivită pentru grupele Europa League. Cu o apărare care s-a mișcat fenomenal, Buricea & Co au reușit să le închidă toate culoarele adversarilor. Sporting a marcat primul gol în partea secundă după 8 minute, când echipa gazdă revenise deja la conducere (17-16, min. 35). Chiar și după o reușită a germanului Schongarth, Constanța a continuat să-și macine adversara cu o defensivă foarte agresivă. A reușit astfel să recupereze mingi în defensivă și cu două contraatacuri finalizate de Komogorov și Buricea s-a desprins la 21-17 (min. 43). Până aici, HC Dobrogea Sud Constanța a fost superioară adversarei.

După un time-out, lusitanii au revenit rapid în joc. Au plimbat mult mai repede mingea, au deschis jocul spre extreme și au apărut și culoarele, pe care le-au exploatat imediat. În schimb, Constanța nu a mai avut aceeași precizie în fața porții, astfel că în minutul 49 s-a restabilit egalitatea la 22-22.

Apoi, până la final s-a mers cap la cap, atât Constanța, cât și Sporting având avantajul pe tabela de marcaj. S-a terminat în cele din urmă egal, 27-27. HC Dobrogea Sud trebuie să dea tot ce are mai bun la retur, pentru a avea o șansă să se califice în faza grupelor.

HC Dobrogea Sud – Sporting 27-27 (14-16)

Nistor 10, Komogorov 5, Nikolic 3, Buricea 3, Chikovani 1, Șandu 1, Simovic 1, Susanu 1, Radokevic 1, Ersin 1 / Marzo 7, Bingo 4, Veitia Valdez 3, Salvador 3, Silva Soares Roque 2, Djukic 2, Clarac 1, Ruesga 1, Rocha 1, Tavares 1, Schongarth 1, Skok 1

Publicat: 22 09. 2020, 21:54