Handbal masculin: România, rușine până la capăt. Tricolorii au pierdut și ultimul meci din preliminariile Europenelor, 31-32 cu Polonia, și au ratat calificarea

România a încheiat în genunchi campania de calificare la Campionatul European de handbal masculin: duminică, la Varșovia, tricolorii au pierdut cu 31-32 (13-19) partida cu Polonia, după ce cu trei zile mai devreme fuseseră învinși acasă, scor 22-32, de Belarus.

Gazdele, care sunt în plină schimbare de generații și erau eliminate din cursa pentru calificare de acum câteva etape, au dominat cu autoritate meciul. Polonezii au condus la pauză cu 6 goluri, iar în repriza a doua avantajul a fost chiar mai mare (21-14).

După acest nou eșec, România a terminat grupa preliminară pe locul 3, ratând calificarea la turneul final deși, la un moment dat, după un start foarte bun, părea că se îndreaptă spre o surprinzătoare revenire la Europene după 22 de ani. Ultima calificare a României la Europene data din 1996, iar ultima prezență la Mondiale – din 2011.

În celălalt meci din ultima etapă a grupei preliminare, tot duminică, Belarus – Serbia 27-27. Cele două echipe au ocupat primele locuri și merg la braț la turneul final.

Iată rezultatele din Grupa 2 preliminară și clasamentul.