Gyor și-a făcut norma și cu Rostov Don. Formația rusă devine principala favorită la câștigarea Cupei EHF. Dunărea Brăila joacă duminică returul cu Byasen

Gyor a câștigat cu 32-25 partoda cu Rostov Don într-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor din care face parte și CSM București și termină la pas pe locul 1. Formația lui Ambros Martin s-a impus la scor în toate cele trei paride desfășurate pe teren propriu, după ce a învins FC Midtjylland cu 31-19 și CSM București cu 33-25. Formația maghiară a suferit însă o înfrângere în Danemarca, 23-27, astfel că Vardar Skopje este singura echipă care nu a pierdut niciun joc în prima fază a competiției.

• Al doilea meci din Grupa C – etapa a 6-a, CSM București – FC Midtjylland, se va desfășura duminică, de la ora 20:00 (DigiSport, Dolce Sport)

Cotată de experții EHF cu prima șansă la câștigarea Ligii Campionilor, fiind așezată pe aceeași treaptă cu Gyor, Rostov Don a fost eliminată încă din această toamnă. Formația rusă nu părăsește însă și cupele europene, urmând să continue în grupele Cupei EHF, unde va accede direct. Așadar, statutul de favorită numărul 1 va fo acum în a doua competiție europeană.

Una din posibile adversare ar putea fi chiar Dunărea Brăila, dacă echipa lui Costică Buceschi va reuși să-și mențină avantajul fragil luat în fața echipei Byasen după partida tur: 25-24. Manșa secundă a turului 3 preliminar din Cupa EHF se desfășoară duminică, în Norvegia, începând cu ora 18:00.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 19 11. 2016, 19:15
Actualizat: 20 11. 2016, 09:08