Gură de oxigen luată cu ajutorul tinerilor! CSM București a învins la limită Poli Timișoara, după un joc în care a suferit mai bine de o repriză

CSM București a câștigat dramatic în etapa a 9-a a Ligii Naționale de handbal masculin, în derby-ul etapei cu Politehnica Timișoara, scor 20-19. În urma acestui succes, clubul din Capitală a revenit pe un loc de play-off.

Duelul reprezentatelor României în Cupa EHF (una a fost deja eliminată – CSM București, alta s-a calificat în turul 3 – Poli Timișoara) a aparținut apărărilor, drept dovadă fiind și golurile puține marcate în cele 60 de minute.

Gazdele au început foarte bine, cu 5-1 (min. 8), dar s-au stins la fel de repede, grație multiplelor greșeli făcute în atac, astfel că în minutul 17 s-a restabilit egalitatea, 7-7. Timișoara a fost echipa care a venit din urmă și care a preluat și controlul partidei. În minutul 22, Poli a preluat conducerea la 9-8 și nu a mai cedat-o până în minutul 59, când gazdele au și stabilit scorul final, 20-19.

CSM București a avut mai multe ocazii de a reveni, dar nu a speculat niciun moment favorabil, nici măcar pe cele în superioritate numerică. Rămasă și fără Humet, din cauza unei accidentări, linia de 9 metri a CSM a arătat mai modest ca niciodată în ultima vreme, Saurina, Bernatonis și Aslanian având toți procentaje sub 50%. Adică au marcat împreună 4 goluri din acțiune din 15 aruncări.

Până la urmă, revenirea CSMB a fost „dictată” din poartă, de Ionuț Iancu. În minutul 47, la scorul de 15-17, goalkeeper-ul echipei naționale a avut o dublă paradă, la o aruncare de la 7 metri, care a produs un oarecare declic.

Zvonko Sundovski a fost și el inspirat pe final și a mizat pe „aripa” tânără, cea care avea să și decidă partida. Șomlea a egalat la 18-18, Bogdan Mănescu (19 ani) a marcat un gol important pentru 19-19, Adrian Rotaru și-a adus echipa în avantaj la 20-19 în minutul 59, iar peste toți a fost Ionuț Iancu, portarul care a blocat un 7 metri în minutul 59 și a avut o intervenție și la ultima aruncare a lui Poli în minutul 60.

Ar mai fi de remarcat faptul că Poli Timișoara a cerut aruncare de la 7 metri în ultima secundă a jocului, conform noului regulament în vigoare, dar clujenii Barbu și Badiu au considerat că nu a fost cazul.

CSM București – Poli Timișoara 20-19 (10-12)

Saurina 5, Georgieski 4, Novanc 3, Șomlea 3, Bernatonis 2, Rotaru 1, Aslanian 1, Mănescu 1 / Milosesiv 4, Marjanovic 4, Fenici 4, Simovic 4, Lazarov 2, Pejovic 1

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 22 10. 2016, 13:17
Actualizat: 22 10. 2016, 18:38