Goodbye lumea a treia! Naționala masculină revine în faza grupelor preliminare de calificare la un Campionat European după o pauză de 4 ani. România – Israel 32-21

Naționala de handbal masculin s-a calificat în grupele preliminare ale Campionatului European din 2018 (Croația), după ce a depășit Israel într-o dublă manșă. După ce s-au impus cu 30-27 la Tel Aviv, tricolorii au câștigat, duminică, la Călărași, cu 32-21.

România a avut o evoluție mai aproape de adevăr în partida retur, după ce în prima manșă a ratat startul și a fost condusă cu 11-4. De acestă dată, trupa lui Aihan Omer și Sandu Iabob au fost la conducerea jocului din primul minut. Jocul s-a „rupt” pe finalul primei reprize, pe un iureș al naționalei. Dospinescu, Negru și Csepreghi au marcat trei goluri „ușoare” consecutive pe contraatac la scorul de 13-10, iar diferența s-a dublat instantaneu. Mihalcea a închis tabela la 17-10 în prima repriză, astfel că în partea secundă tricolorii au putut juca și pentru public.

La final, România a câștigat la o diferență concludentă, scor 32-21, conformă cu valoarea celor două selecționate. Naționala masculină revine astfel în lumea a doua în Europa, după ce a absentat în ultimii ani.

România – Israel 32-21 (17-10)

Popescu, Irimuș – portari; Ramba 4, Mihalcea 4, Ghionea 3, Sadoveac 3, Fenici 1, Rohozneanu, Novanc 1, Csepreghi 4, Dospinescu 2, Oprea 4, Georgescu 3, Savenco, Șandru 2, Negru 1. Antrenori: Aihan Omer – Sandu Iacob

Yaakov, Meirovich – portari; Gera 2, Chen Pomeranz 4, Kofman, Levy 1, Kushmaro, Friedmann, Davda 1, Tutkenitz 5, Stelman 3, Kappon, Chudnovsky 3, Hershkowitz 1, Gal 1, Gil Pomeranz . Antrenori: Per Carlen – Alexandru Buligan

Tragerea la sorți este programată în 14 aprilie la Dubrovnik, România urmând să facă parte din ultima grupă valorică.