Gloria Bistrița a obținut prima medalie din istoria clubului la handbal! Măgura Cisnădie și Corona Brașov au prins cupele europene

Sezonul Ligii Naționale de handbal feminin se încheie duminică, în Baia Mare, cu partida Minaur – CSM București. Înaintea ultimului, joc, lucrurile au fost definitivate în totalitate. Gloria Bistrița a terminat pe locul 3, în timp ce Măgura Cisnădie și Corona Brașov au prins ultimele locuri pentru cupele europene.

Într-un meci istoric pentru Gloria Bistrița, echipa lui Horațiu Pașca a învins SCM Rm. Vâlcea, noua campioană, cu 31-28, astfel că a terminat pe locul 3 la finalul sezonului. Formația ardeleană a obținut practic cel mai bun rezultat din istoria clubului, fiind la prima medalie.

Măgura Cisnădie și-a făcut treaba la Cluj, scor 25-21, astfel că a încheiat pe locul 4, în timp ce Corona a avut serios de tras cu HC Zalău (scor 24-21), pentru a prinde locul 5 și implicit ultimul loc pentru cupele europene. SCM Craiova a învins CSM Galați cu 31-19 și va solicita un wildcard pentru Cupa EHF.

Într-o altă partidă, Gloria Buzău a învins Dunărea Brăila cu 26-25 și a terminat la final pe locul 7. CSM Galați este echipa care a retrogradat, în timp ce Rapid și AHCM Slobozia sunt formațiile care au promovat.