Dinamo a câștigat primul trofeu al sezonului masculin, după ce a învins Poli Timișoara cu 26-24 în Supercupa României.

• Răzvan Gavriloaia a fost desemnat MVP-ul partidei

Dinamo București și Poli Timișoara, două dintre reprezentantele României în ediția viitoare a cupelor europene, și-au jucat cu multă determinare primul trofeu al sezonului. Fără a avea toată „artileria grea” la dispoziție, campioana en-titre a controlat jocul în cea mai mare parte, iar la final a câștigat fără dubii. Poli Timișoara a arătat însă că poate emite la un Top 4 în acest sezon, având o echipă destul de omogenă. Condiția de bază însă este să nu mai aibă sincope financiare pe parcurs. Milos Dragas, la un pas de plecare în această vară, a fost „salvat”!

Iar interul stânga  al Timișoarei a fost și principala „gură de tun” a Timișoarei în prima repriză. De fapt, în prima parte a jocului a fost un „concurs” al interilor stânga, pentru că și Dinamo a avut un handbalist în formă pe acest post, Ante Kuduz. Până în minutul 18, ambii jucători au marcat câte patru goluri, dar Dinamo a luat avans (scor 8-6), pentru că a avut și un inter dreapta la același nivel, Amine Bannour.

Din momentul în care „alb-roșii” s-au desprins, nu le-au mai oferit prea multe șanse adversarilor să revină. Dinamo a ținut-o pe Poli la 2-3 goluri diferență până la finalul primei reprize și la 3-4 goluri după pauză mai bine de 20 de minute. Savenco și Mousavi au făcut și cu această ocazie un joc foarte bun în apărare, motiv pentru care Poli nu prea a reușit să joace cu pivotul, totul rămând pe rezolvările de la 9 metri.

În schimb, Dinamo a „dezvoltat” și cu extremele, Nicușor Negru și Răzvan Gavriloaia fiind mâini singure. Ultimul chiar s-a autodepășit, iar aprecierea a venit la finalul jocului, când a fost răsplătit cu trofeul de MVP.

Diferența maximă în meci a fost de 5 goluri, atinsă în două rânduri, 22-17 (min. 48) și 23-18 (min. 50), dar Poli a plăcut și prin faptul că nu a cedat și a încercat să-și joace șansa până la final. Combativitatea jucătorilor a fost răsplătită și pe tabela de marcaj. Bănățenii au revenit la 22-24 (min. 53) și au avut șansa să se apropie și mai mult pe final. Dar ultimul cuvânt i-a aprținut portarului Saeid Heidarirad, care a avut două intervenții oportune la 26-24, în minutele 58 și 60. Până la urmă, Dinamo a intrat în posesia trofeului, fiind echipa mai constantă pe tot parcursul jocului.

Dinamo București nu s-a putut baza în acest meci pe patru jucători, Jamali, Vrankovic, Mamdouh și Nantes. Ultimul a fost gata de joc, dar observatorul i-a informat pe oficialii echipei bucureștene că nu are drept de a evolua.

Dinamo – Poli Timișoara 26-24 (13-10)

Missaoui, Heidarirad, Lazăr – portari; Dima, Vujic, Alouini 7, Bannour 4, Savenco 1, Asoltanei, Hossu, Negru 3, Gavriloaia 4, Zulfic, Kuduz 6, Mousavi 1. Antrenor: Constantin Ștefan

Varo, Babasafari – portari; Păiuș, V. Milosevic, Dragas 7, Trif, Neamțu, Pribanic 2, Sadoveac 2, Marijanovic 9, Șomlea, Irimescu, Cîmpan, Fenici 2, Baican, Năstăsie 2. Antrenor: Pero Milosevic

Publicat: 25 08. 2019, 16:46
Actualizat: 25 08. 2019, 17:09