Franța se califică în semifinale, după un miracol care a semănat cu finala Mondialului din 2003. Surprinzător, „grupa României” a pierdut deja două reprezentante în „sferturi”

Franța este a doua semifinalistă în turneul de handbal feminin la Jocurile Olimpice, după un meci câștigat cu Franța pe care nu-l va uita mulți ani de acum încolo. Așa cum și acum vorbim despre miracolul de la Mondialul din 2003 – când Franța a întors Ungaria în ultimele minute de la o diferență de minus 7 goluri (18-25) și a câștigat titlul – în „sfertul” olimpic, trupa lui Olivier Krumbholz a realizat ceva asemănător în această seară.

În prima repriză, Franța a fost de nerecunoscut și a pierdut la o diferență clară, 12-5. Silvia Navarro a făcut minuni în poarta Spaniei. În partea secundă, Pineau & Co au dat semne de revenire și au redus la 10-14 după 10 minute de joc. Ibericele au continuat însă să-și facă treaba și în câteva minute s-au desprins din nou la 7 goluri: 18-11. Puterea de luptă a Franței, nebunia acestei naționale de a crede până la capăt în șansa victoriei au transformat finalul de meci într-un adevărat thriller. Spania încă avea un avans substanțial cu 3 minute înainte de final, 23-20, dar adversarele au jucat cartea totul sau nimic și au revenit. Când mai erau 20 de secunde, Pineau a obținut un 7 metri, iar Gnonsiane Niombla, noua handbalistă a CSM București, a înscris cu sânge rece: 23-23.

Meciul a intrat în prelungiri, iar Franța a preluat controlul. Allison Pineau a înscris dintr-o aeriană în minutul 68 pentru 27-25, dar Spania a rămas încă în picioare. A avut ocazia de a înscrie ea, de această dată, pentru o nouă repriză de prelungiri, dar șansa a ținut cu Franța. Pena a trimis mingea în bară în ultima secundă, iar Pineau & Co vor juca în semifinale cu Olanda.

Surprinzător, în cele două sferturi de finală jucate până acum, ambele echipe care au făcut parte din grupa României, Brazilia – locul 1 și Spania – locul 3, au fost eliminate.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 16 08. 2016, 21:59
Actualizat: 16 08. 2016, 22:00