Franța s-a apropiat de sferturile de finală la Campionatul Mondial de Handbal Masculin 2021. Situație explozivă în Grupa 4: patru naționale au șanse de calificare înaintea ultimului joc din Main Round

Franța a învins Islanda cu 28-26 la Campionatul Mondial de Handbal Masculin 2021 din Egipt și s-a apropiat de sferturile de finală. Meciul zilei a 10-a a fost însă Slovenia – Egipt, încheiat la egalitate, 28-28.

Franța s-a apropiat de sferturile de finală la Campionatul Mondial de Handbal Masculin 2021

Franța s-a chinuit mai mult decât se aștepta în fața Islandei, într-un joc din Grupa 3, victoria fiind conturată după o paradă a lui Genty, cu 50 de secunde rămase de disputat până la final. Apoi, fostul dinamovist Hugo Descat a spulberat toate emoțiile echipei sale cu un gol, Franța reușind să se impună cu scorul de 28-26. Acest rezultat le oferă „Experților” trei variante înaintea partidei cu Portugalia de peste 2 zile, în tentativa de a se califica în sferturile de finală: victorie, egal și înfrângere la o diferență maximă de 6 goluri.

Franța poate câștiga Grupa 3 și cu un eșec la 2 goluri diferență, iar acest scenariu îi oferă fiori Norvegiei, naționala care a jucat finala la ultimele două ediții și care poate fi eliminată încă din grupele principale. Vikingii au învins Algeria la pas cu 36-23, dar „sferturile” le prind doar dacă Portugalia nu învinge Franța (pare exclus un scenariu în care francezii pierd la 7 goluri cu lusitanii). Tot în Grupa 3, Portugalia a învins Elveția cu 33-29. Clasamentul la vârf înaintea ultimei etape arată: Franța – 8p, Norvegia – 6p, Portugalia – 6p. La egalitate de puncte în trei vor conta meciurile directe. Până acum avem Franța – Norvegia 28-24 și Norvegia – Portugalia 29-28.

Lucrurile sunt și mai complicate în Grupa 4 înaintea ultimei etape din Main Round, unde patru naționale au șanse să se calfice în sferturi: Egipt – 6p, Suedia – 6p, Rusia – 5p, Slovenia – 5. În ultima rundă, aceste reprezentative se vor lupta care pe care, Egipt – Slovenia și Suedia – Rusia.

Azi, Egipt a făcut scor cu Belarus, 35-26, în timp ce Slovenia și Suedia au remizat 28-28, după un final dramatic. Slovenii au egalat la ultima fază a meciului. Rusia a trecut la pas de Macedonia de Nord cu 32-20.