Franța este noua campioană europeană în handbalul feminin la categoria sub 19 ani. România s-a trezit prea târziu: a obținut patru victorii consecutive, dar a terminat doar pe locul 9. Sorina Tîrcă, golgheterul turneului final

Campionatul European de handbal feminin sub 19 ani (U19), desfășurat în Slovenia, s-a încheiat duminică seara cu o victorie mai puțin așteptată, cea a Franței, care a învins Rusia în marea finală cu 31-26. România a terminat pe locul 9, reușind să câștige turneul de consolare.

Franța a progresat enorm cu generația 98-99, după ce în urmă cu 2 ani termina doar pe locul 7 la Campionatul European U17, iar anul trecut a încheiat pe locul 6 la Campionatul Mondial U18. Noua campioană europeană a avut o săptămână irezistibilă, după ce a pierdut cu 27-25 meciul din grupa principală cu Danemarca. Franța a câștigat meciul decisiv de calificare în semifinale cu 28-18 în fața Muntenegrului, iar din acest moment nu a mai putut fi oprită din drumul spre titlul continental. Ungaria în semifinale și Rusia în finală au fost învinse cu același scor, 31-26.

Franța a câștigat primul titlu cu fetele la categoria tineret, dar și prima medalie, după o primă tentativă ratată în 2004, în finala pentru locurile 3-4 cu Serbia & Muntenegru. În istoria întrecerilor, medaliile de aur au mai fost câștigate de Danemarca, Rusia, România și Norvegia.

• Medalia de bronz a fost câștigată de Danemarca, după 28-26 cu Ungaria în finala mică

România s-a trezit prea târziu la Campionatul European, după o primă săptămână în care a suferit două înfrângeri cu Ungaria și Olanda, motiv pentru care a și ratat calificarea în turneul 1-8. În competiția de consolare (9-16), România a câștigat toate cele patru partide, după o creștere a nivelului de joc. După 29-23 cu Croația și 29-21 cu Macedonia în grupa intermedară, tricolorele au învins Slovenia cu 26-17 și Suedia cu 32-30 în meciurile KO, astfel că au terminat pe locul 9. După o săptămână secundă bună, revanșa naționalei de tineret poate veni la anul, la Campionatul Mondial sub 20 de ani. O primă condiție este ca și cluburile din Liga Națională să le acorde fetelor o atenție mai mare. Câteva fete vor juca din toamnă la nivelul primei ligi, astfel că anumite perspective sunt încurajatoare.

Ar mai fi de renarcat faptul că Sorina Tîrcă a marcat 12 goluri în ultima partidă cu Suedia, astfel că a terminat în postura de golgheter al Campionatului European (medie de 8 goluri / meci), la fel ca și în urmă cu 2 ani, la categoria U17 ani.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?