Franța – Danemarca, finala Campionatului European de handbal masculin

• Cele două reprezentative au câștigat împreună ultimele patru titluri europene
  • Franța a învins Spania cu 30-27, iar Danemarca a eliminta Croația cu 29-27
  • Finala este duminică, de la ora 18:30

Franța – Danemarca este finala ediției din acest an a Campionatului Europen de handbal masculin. Ambele reprezentative au acces în ultimul act la capătul unor jocuri de vis, disputate la Herning în fața a peste 15.000 de spectatori, în sala în care naționala feminină cucerea în 2010 bronzul european.

Franța a învins cu 30-27 Spania după un meci thriller, cu răsturnări de situație. Trupa lui Onesta a avut în prima repriză 10-5, dar până la pauză s-a văzut condusă cu 14-12. În partea secundă, Aguinagalde & co s-au distanțat la trei goluri, scor 16-13, dar nu a fost suficient pentru a ține Franța la respect. „Experții” au revenit rapid și au preluat controlul pe tabelă, fără a se desprinde însă până pe final, până când Luc Abalo a reușit câteva acțiuni care au dobotât definitiv Spania.

În a doua semifinală, Danemarca a fost condusă la pauză cu 15-13 de Croația, în fața propriilor fani. Cu o apărare mult mai bine organizată în partea secundă și cu un portar imperial, Niklas Landin, nordicii au găsit până la final cheia succesului. Conducerea au preluat-o în minutul 38 (17-16) și nu au mai cedat-o până la sfârșitul celor 60 de minute: 29-27. Locul 5 a fost adjudecat de Islanda, care a învins Polonia cu 28-27

Așadar, în marea finală se vor înfrunta naționalele care au câștigat împreună ultimele patru titluri. Franța a ieșit campioană la edițiile din 2006 și 2010, iar Danemarca a reușit „dubla” în 2008 și 2012.

România află mâine cu cine joacă în barajul pentru Mondiale

Altfel, România își va afla mâine, la ora 14:00, viitoarea adversară din play-off-ul Campionatului Mondial, programat în iunie. Tricolorii vor înfrunta una din naționalele clasate pe locurile 5-13 la Euro: Islanda, Polonia, Suedia, Ungaria, Macedonia, Rusia, Austria, Belarus sau Serbia

Publicat: 25 01. 2014, 09:52
Actualizat: 25 01. 2014, 09:53