Franța a câștigat prima „finală” la Campionatul Mondial de Handbal Masculin 2021. Coreea de Sud a trimis în Egipt o echipă U23 și a primit 51 de goluri în primul meci. Rezultatele zilei a 2-a și programul de vineri

Franța a câștigat prima „finală” la Campionatul Mondial de Handbal Masculin din Egipt, după ce s-a impus cu scorul de 28-24 în fața Norvegiei, într-un meci din Grupa E. Scorul zilei a doua a fost realizat de Slovenia, care a trecut de pragul de 50 de goluri împotriva reprezentativei Coreea de Sud (scor 51-29), în Grupa H.

Franța a câștigat prima „finală” la Campionatul Mondial de Handbal Masculin 2021

Guillaume Gille și-a făcut un debut la superlativ într-un turneu final, din postura de antrenor al Franței, reușind să-și conducă echipa spre un succes extrem de valoros în partida cu Norvegia, care poate fi echivalent cu o calificare în sferturile de finală, având în vedere culoarul avut în față.

Cei supranumiți „Experții” au început foarte bine partida, scor 4-1, cu patru goluri marcate de Kentin Mahé. Omul meciului avea să fie însă portarul Wesley Pardin, care a avut o evoluție de excepție (18 parade – 45%). Cu paradele acestuia, Franța a reușit să dețină permanent controlul. Norvegia a egalat în câteva rânduri, dar nu a reușit să treacă niciodată în față.

Franța s-a desprins în învingătoare între minutele 50 și 54, când a marcat patru goluri consecutiv, de la 22-20 reușind să ajungă la 26-20. La final s-a impus cu 28-24, probabil un rezultat suficient pentru a câștiga Grupa E. Tot în această grupă, Elveția a învins Austria cu 28-25, chiar dacă a primit invitația de a participa la Campionatul Mondial cu mai puțin de 48 de ore înainte de start.

Portugalia a câștigat al doilea cel mai echilibrat joc al zilei, disputa cu Islanda (25-23). Fără Aron Palmarsson, accidentant, și Valur Sigurdsson, retras din activitate, islandezii parcă nu mai au forța de altădată și au fost conduși aproape tot meciul de o reprezentativă a Portugaliei care continuă să crească. Miguel Martins – 6 goluri și Pedro Portela – 5 goluri au fost principalii marcatori ai câștigătorilor. Un meci mult mai intens în Grupa F a fost cel dintre Algeria și Maroc (24-23). La pauză, marocanii au condus cu 7 goluri (15-8), dar algerienii au revenit și au preluat conducerea în ultimul minut al jocului.

În Grupa G, după jocul Egipt – Chile (39-29) desfășurat ieri, Suedia s-a impus și mai clar în fața Macedoniei de Nord (32-20), a doua reprezentativă invitată pe ultima sută de metri.

Scorul zilei l-a făcut Slovenia, care a învins Coreea de Sud cu 51-29! Un scor devenit posibil și ca urmare a faptului că asiaticii au trimis în Egipt o națională U23. În celălalt joc din grupă, Belarus și Echipa Federației Ruse au terminat la egalitate, scor 32-32, cu un alt portar în postura de „erou”. Ivan Moroz a salvat un punct pentru Belarus după ce a parat ultima aruncare a lui Danil Shiskharev.