Echipa de handbal feminin „U” Jolidon Cluj a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de formația ungară Fehervar KC, cu scorul de 28-21 (14-10), în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei EHF.

Formația ardeleană a ratat șase aruncări de la 7 metri în fața portarului de Fehervar, Eva Kiss, care a apărat în total 20 de aruncări.

Marcatoare:

„U” Jolidon Cluj – Popa 4 goluri, Ani-Senocico 4, Chintoan 4, Tetean 3, Vintilă 2, Mihai 2, Florea 1, Paraschiv 1

Fehervar KC – Tilinger 8 goluri, Mayer 8, Azari 5, Herr 3, Vaszari 2, Siti 1, Emberovics 1.

Manșa retur va avea loc în 9 martie, în Ungaria, câștigătoarea dublei manșe urmând a se califica în semifinalele Cupei EHF.

În această fază, oponenta va fi învingătoarea din confruntarea Dinamo Volgograd (Rusia) și Team Esbjerg (Danemarca). Meciurile din semifinale sunt programate în 5-6 aprilie (turul), respectiv 12-13 aprilie (returul).

„U” Jolidon Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF după ce a eliminat în faza optimilor formația turcă Cankaya Anka Spor, cu scorul general de 66-45, având dublă victorie.

„U” Jolidon Cluj este singura echipă feminină din România care mai evoluează în cupele europene în acest sezon.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 01 03. 2014, 18:16
Actualizat: 01 03. 2014, 18:17