FOTO | El e Gicu Grozav de la handbal. Nicușor Negru l-a imitat pe fotbalist într-un moment în care Dinamo încă mai putea întoarce soarta meciului cu Sporting. Cum a executat un 7 metri

Dinamo a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a cedat cu 27-26 în fața echipei Sporting în manșa retur. În manșa tur, lusitanii au câștigat tot la un gol diferență, scor 32-31. Totuși, în minutul 27, Nicușor Negru a avut o lovitură de la 7 metri pe care a executat-o foarte slab.

„Câinii” au ratat șansa de a se califica în optimile Ligii Campionilor, deși au condus cu patru goluri la pauză. Repriza a doua a fost de coșmar, iar spre final luciditatea a lipsit complet din jocul elevilor lui Constantin Ștefan.

A fost și cazul lui Nicușor Negru, care a avut de executat o lovitură de la șapte metri în minutul 58, într-un moment în care Sporting conducea cu 27-25 și în care „câinii” încă mai puteau întoarce scorul.

Negru a ales să-l surprindă pe portarul advers cu o boltă, dar nu a putut controla absolut deloc mingea, iar cei surprinși au fost dinamoviștii, cărora nu le-a venit să creadă că mingea s-a dus foarte mult pe lângă.

Execuția lui Negru a adus aminte de cea a lui Gicu Grozav. Atacantul a încercat o „Paneka” la finalul anului trecut într-un meci din Cupa România cu Csikszereda. Fotbalistul a trimis peste poartă, a primit multe critici, dar și o reziliere de contract.

Grozav și-a luat revanșa în această săptămână în tricoul lui Kisvarda, când a restabilit egalitatea după o execuție în stilul „Panenka”.

Publicat: 01 03. 2019, 08:50
Actualizat: 01 03. 2019, 08:51