Final cu happy-end: Naționala de tineret a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal

Naționala feminină de handbal sub 20 de ani urcă pe podium la Campionatul Mondial de tineret din Rusia, după ce a câștigat cu 26-25 finala mică susținută în compania Germaniei. România s-a impus la capătul unei partide „imposibile” după cum au decurs ostilitățile: 8 goluri avans în minutul 38 și emoții puternice pe final de joc. Rămâne în urmă doar rezultatul final și un ciclu terminat la superlativ de generația 96-97, cu două medalii la turneele finale, aur în 2014 și bronz în 2016, ambele la Mondiale.

România și Germania s-au înfruntat pentru a doua oară la Moscova, săptămâna trecută pentru locul 1 în grupă, iar vineri – 15 iulie pentru medaliile de bronz. Iar scenariul după care s-a jucat a fost același: România a jucat dezinvolt, ca o echipă eliberată de presiune timp de aproximativ 40 de minute, apoi a intrat într-o vrie și a fost salvată doar de gongul final. În meciul din grupă, cele două echipe au terminat la egalitate, 29-29, după ce naționala a avut avantaj de șase goluri la pauză. S-a clasat însă pe locul 1! În finala mică, România a avut șapte goluri la pauză, 17-10, calculele matematice au funcționat și de această dată – în sensul că adversara a câștigat repriza a doua la o diferență de 6 goluri -, iar fetele lui Ion Crăciun și Cristian Preda s-au impus la final cu 26-25.

În prima repriză, cu excepția superiorităților numerice, României i-a ieșit aproape totul și s-a distanțat constant, ajungând la 17-9 cu un minut înainte de pauză. Germania a jucat foarte dur, drept dovadă că a și văzut două cartonașe roșii până în minutul 44 (Stolle și Adams). Partea proastă a acestei evoluții peste limita regulamentului este că a scos-o din joc pe Lorena Ostase. Pivotul a fost faultată dur în minutul 15, a căzut pe umăr și nu a mai putut continua partida. La câteva secunde și Cristina Laslo a fost blocată dur de o adversară, doar că liderul echipei s-a ridicat în cele din urmă și a putut să-și conducă echipa spre un succes uriaș, cu 12 goluri marcate! Echipa nu s-a lăsat însă intimidată.

România nu a mai pierdut startul în partea secundă și a continuat pentru câteva minute să țină Germania la respect, la 7-8 goluri diferență. După minutul 40, fetele s-au relaxat, poate au crezut că meciul este câștigat, iar adversara a venit din urmă. În timp ce tricolorele au luat la țintă portarii adverși, Germania a redus „bucată” cu „bucată” din diferență și a ajuns la 26-24 cu 3 minute înainte de final.

Echipa era încă în grafic, ba mai mult a beneficiat de încă o superioritate numerică în ultimele 2 minute. România nu a mai avut însă luciditate în atac și a irosit ambele șanse avute de a marca un gol. A înscris tot Germania, care a avut și ultimul atac al partidei. Cu o ultimă zvâcnire, echipa a reușit să blocheze orice tentativă de aruncare a Germaniei în ultimele 20 de secunde! A fost zvâcnirea care le-a adus în cele din urmă o medalie de bronz. Una extrem de prețioasă având în vedere că a venit la tineret! Istoria în mod cert o va consemna.

România – Germania 26-25 (17-10)

Dumanska, Curmenț, Ion – portari; Taivan 1, Severin, Dindiligan 1, Craiu 3, A. Ilie 2, Vasiliu, Laslo 12, Dache 3, Stoicănescu 2, Fl. Ilie, Corban, Polocoșer, Ostase 2. Antrenori: Ion Crăciun și Cristi Preda

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 15 07. 2016, 19:28
Actualizat: 16 07. 2016, 12:54