Favorită și nu prea să câștige European Handball League. Minaur Baia Mare a fost învinsă destul de clar de Astrakhan Astrakhanochka

Costica Buceschi la un timeout alaturi de handbalistele baimarene in meciul de handbal feminin dintre Minaur Baia Mare si CSM Bucuresti, contand pentru Liga Florilor, desfasurat fara spectatori in Sala Dumitru Popescu Colibasi din Brasov, miercuri 13 ianuarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Minaur Baia Mare a suferit primul eșec în European Handball League, fiind învinsă în deplasare de Astrakhan Astrakhanochka cu scorul de 33-27, într-un joc din cadrul Grupei C. În urma acestui rezultat, formația lui Costică Buceschi a ajuns pe locul 3, după formația rusă și Storhamar.

Minaur Baia Mare a fost învinsă destul de clar de Astrakhan Astrakhanochka

Minaur Baia Mare a fost creditată de site-ul oficial al EHF cu prima șansă la câștigarea European Handball League, la statul meciurilor din din faza grupelor, dar după jocul prestat în Rusia a arătat că se află destul de departe de o candidată la câștigarea trofeului. Reprezentanta României nu a contat aproape deloc în fața unei adversare care a apăsat aproape tot timpul pe accelerație.

Astrakhan s-a desprins la cinci goluri diferență încă după 13 minute, scor 8-3. Minaur a jucat mai aproape de pretenții doar pentru aproximativ 4 minute, când a marcat patru goluri consecutiv și a revenit la 7-8. Pentru a stopa momentul bun al reprezentantei României, gazdele au intervenit cu un time-out în minutul 17. Din acest moment, totul a curs în favoarea gazdelor.

Formația rusă și-a creat o difderență de 6 goluri până la pauză, Malashenko fiind de neoprit: 14-8. Recitalul echipei Astrakhanochka a continuat și în repriza a doua, iar după 50 de minute a ajuns la 11 goluri avans, 28-17. Asta în condițiile în care Minaur a avut până aici 10 minute de superioritate (5-0 la eliminări de 2 minute până în minutul 50). În ultima parte a jocului, gazdele s-au mai relaxat, prilej pentru Minaur să mai reducă din diferență pe tabela de marcaj. La final, Astrakhan a câștigat cu 33-27, iar Minaur trebuie să-și pună moment problema calificării în sferturile de finală.

Astrakhan Astrakhanochka – Minaur Baia Mare 33-27 (14-8)

Malashenko 8, Samokhina 7, Yezhykana 4, Tarasova 3, Sabirova 3, Nikitina 2, Debelic 2, Zelenkova 2, Levchenko 2 / Lavko 7, Popa 5, Blohm 5, Kovacevic 3, Burlachenko 2, Araujo 2, Tănăsie 1, Laslo 1, Fujita 1

Minaur Baia Mare își poate lua revanșa în jocul retur din 6 februarie.

Ieri, în Grupa D, Dunărea Brăila a fost învinsă pe teren propriu de Siofok cu scorul de 27-25.

Publicat: 24 01. 2021, 16:49