Fantastică zi: Danemarca – România 0-2! Corona Brașov a câștigat categoric la Odense, în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei EHF. Prima reacție a antrenorului Bogdan Burcea

La nicio oră distanță de la succesul obținut de CSM București cu FC MIdtjylland (scor 28-23), handbalul românesc a înregistrat o altă victorie importantă! Corona Brașov a câștigat tot în Danemarca, dar la Odense, cu 29-21 partida tur din sferturile de finală ale Cupei EHF. În mare măsură, echipa lui Bogdan Burcea este calificată în semifinalele competiției.

• Brașovul ar urma să revină într-o semifinală de cupă europeană după o pauză de 7 ani. Partida retur este programată pe 28 februarie, în Sala Sporturilor „D.P. Colibași”, cu începere de la ora 14:00.

Formația brașoveană a avut meciul la discreție pe durata celor 60 de minute. După 17 minute, Corona conducea deja cu 8-4, singurul moment de cumpănă fiind în a doua jumătate a primei reprize, când Odense a restabilit egalitatea, 10-10. Din acel moment, reprezentanta Româniiei a dominat clar și după 13-10 la pauză a ajuns la 20-12 în minutul 42. Corona Brașov a condus și cu 9 goluri (28-19), dar victoria de la final cu 29-21 este mai mult decât liniștitoare înaintea manșei retur. Jocul doi de la Brașov cu Odense se transformă practic într-o sărbătoare, calificarea în semifinale fiind asigurată în mare măsură.

• Odense – Corona Brașov 21-29 (10-13)
  • Masson, Folden – portari; Kondrup, Bogetoft, Kristensen 4, Schaefer, Bach, Svangaard 2, Jakobsen 4, Iversen 3, Adler 2, Haugsted 2, Birkedal, Van der Wissel, Linnell 2, Offendal 2. Antrenor: Larsen Fleming
  • Dedu, Hosu, Mîrcă Olariu – portari; Dincă, Bondar 1, Chiper 6, Cartaș 2, Marcu, Neagu 6, Țăcălie, Hotea 7, Berbece, Rațiu 2, Pricopi 2, Zamfir 3. Antrenor: Bogdan Burcea

„Fetele au făcut un joc senzațional! Apărarea, exact cum am anticipat, a câștigat meciul. Mîrcă a apărat excepțional, iar Burghel Neagu a fost arma secretă pe atac. De asemenea, Hotea și Chiper au fost foarte foarte eficiente, iar Pricopi, coordonatorul de care avem mare nevoie”, a fost prima reacție a antrenorului Bogdan Burcea.

Corona Brașov și CSM București au obținut victorii clare în deplasare, în fața reprezentantelor din Danemarca. națiunea care de câțiva ani „staționează” pe locurile 1-2 în ierarhia EHF la nivel de cluburi. Privite jocurile de duminică și în contextul turneului preolimpic de luna viitoare (18-20 martie) de la Aarhus, România a câștigat duminică în fața Danemarcei cu 2-0! Echipele de club din Liga Națională au dat un semnal puternic înaintea confruntăriii primelor reprezentative. S-a dovedit însă încă o dată că tărâmul danez le priește de minune jucătoarelor din România!

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 21 02. 2016, 19:48
Actualizat: 21 02. 2016, 20:14